سايت خبري تحليلي انديشه ها : ابتكار: افسردگي جامعه را به شدت تهديد مي‌كند
شنبه، 28 مهر 1397 - 09:33 کد خبر:88956
سايت خبري تحليلي انديشه ها: جامعه > خانواده - معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: همه تلاش خود را در دولت براي حمايت از برنامه‌هاي ورزشي و تندرستي بانوان خواهيم كرد.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


 
 

به گزارش خبرآنلاين، معصومه ابتكار، معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده در برنامه‌اي كه به مناسبت هفته تندرستي و سلامت زنان برگزار شد، ضمن تبريك اين هفته گفت: از برگزاري هفته سلامت بانوان تشكر مي‌كنم كه كار مشتركي بين وزارت ورزش، وزارت بهداشت و معاونت زنان است. او با اشاره به اينكه دختران مدال‌آور در پاراالمپيك و زنان قهرمان كشور مايه افتخار هستند، گفت: افتخار مي‌كنيم كه يك سوم تيم اعزامي به بازي‌هاي آسيايي براي اولين بار در تاريخ ايران زن هستند. يعني از بين 300 نفر 100 نفر خانم هستند. از بين مدال‌هايي كه دريافت شده يك سوم مدال‌ها به خانم‌ها اختصاص يافته است.

او افزود: از حدود 60 مدال 18 مورد متعلق به بانوان بوده است. ما ثابت كرديم زن ايراني مي‌تواند در عرصه‌هاي قهرماني و سلامت پيشرو باشند. معاون زنان و خانواده خاطرنشان كرد: امروزه يكي از مهمترين بيماري‌هاي جوامع صنعتي و توسعه يافته كم‌تحركي است و متاسفانه كم‌تحركي عامل اصلي براي بروز بيماري‌هايي تحت عنوان بيماري‌هاي متابوليكي، ديابت، قلبي، عروقي و افسردگي است. او تاكيد كرد: امروزه جامعه ما را افسردگي به شدت تهديد مي‌كند و ورزش درماني براي اين مسئله توصيه مي‌شود. امروز در بسياري از كشورها پزشكان اجازه دادند ورزش به عنوان عاملي براي درمان تجويز شود. يعني ورزش به عنوان داروهاي تجويزي در ليست قرار گرفته است.

ابتكار افزود: امروزه عنوان مي‌شود يك ساعت پياده‌روي در جنگل‌ و يا فضاهاي سبز بسيار در سلامت رواني و جسمي تاثيرگذار است در همين رابطه از شهرداري و نهادهاي مربوطه تشكر مي‌كنم. يك ساعت پياده‌روي در جنگل معادل يك قرص فشار خون عمل مي‌كند. امروز به بحث ورزش در پزشكي و درمان بيماري‌ها بسيار اشاره مي‌شود. اهميت ورزش در دنياي امروز بسيار زياد است و همه ما بايد براي اين مساله تلاش كنيم. حركتي كه امروز در تهران و تمام شهرهاي ايران برگزار مي‌شود حركتي ملي است و همه بانوان ايراني از اين برنامه استفاده خواهند كرد. او افزود: ما همه تلاش خود را در دولت براي حمايت از برنامه‌هاي ورزشي و تندرستي بانوان خواهيم كرد.

ابتكار تاكيد كرد: براي سلامت زنان روستايي هم برنامه‌ريزي‌هاي ويژه‌اي در حال انجام است. شهرداري‌ها سالن‌ها و امكانات زيادي دارند اگر اين امكانات را تقسيم كنند در وهله اول عدالت جنسيتي برقرار مي‌شود. شهرداري‌ها بايد فضاهاي جديد ورزشي براي زنان ايجاد كنند و پارك‌هاي خاص بانوان هم كمك‌كننده است. اميدوارم بتوانيم در اين زمينه و زمينه‌هاي مختلف كه به بحث سلامتي و تغذيه برمي‌گردد موفق عمل كنيم. بايد بدانيم بهبود شرايط بهداشتي و سلامت زن ايراني طي 40 سال بعد از انقلاب بسيار چشمگير بوده است. يكي از اين گزينه‌ها اميد به زندگي است. اميد به زندگي از زمان انقلاب كه حدود 55 سال بود در حال حاضر بين زنان ايراني 76 سال است و از آقايان هم جلوتر است يعني حدود 4.5 سال اميد به زندگي زنان از آقايان بيشتر است. اين مسائل دستاوردهاي بزرگي است.

معاونت زنان و خانواده رئيس جمهور افزود: از رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و همه مردم دعوت مي‌كنم در زمينه بهبود وضع سلامت كشور و توسعه ورزش با ما همكاري كنند و افزايش اطلاعات علمي و‌ آگاهي زنان از مسائل مرتبط با سلامت خودشان از عوامل مهم است.