سايت خبري تحليلي انديشه ها : ظريف: هم نفت مي‌فروشيم، هم اقتصادمان را حفظ مي‌كنيم
سه شنبه، 1 آبان 1397 - 13:04 کد خبر:89009
سايت خبري تحليلي انديشه ها: بين الملل > ديپلماسي - وزيرخارجه كشورمان گفت: ايران در شرايط فعلي هم قادر به فروش نفت خود است و هم مي‌تواند اقتصاد خود را حفظ كند.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


 
 

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، ظريف در اين مصاحبه كه امروز منتشر شد خاطر نشان كرده است ايران زماني كه واشنگتن احترام متقابل را در دستور كار داشته باشد، نسبت به مذاكرات ، بدون پيش شرط و كاملا باز برخورد مي كند.

كيودو از قول محمد جواد ظريف وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران آورده است: ما پيش شرطي براي گفت و گو با آمريكا نداريم اما لازمه هر مذاكره اي نه اعتماد بلكه احترام متقابل است.

وي افزود: وقتي دو نفر با يكديگر گفت و گومي كنند لزوما به هم اعتماد ندارند اما آنها طبيعتا در جريان مذاكرات به يكديگر احترام مي گذارند و اين مهم است.

ظريف در اين مصاحبه گفت: دولت آمريكا به رياست جمهوري 'دونالد ترامپ' در صورت پايبندي به توافق هسته اي سال 2015 ميلادي مي توانست مسير را هموار كند اما به طور غيرقانوني از اين توافقنامه در اوايل سال جاري خارج شد و پس از آن هم تحريم ايران را در دستور كار قرار دارد و در هر دو اقدام، غيرقانوني عمل كرده است.


خبرگزاري ژاپن از قول ظريف ادامه مي دهد: اگر يك دولت در آمريكا به طور ناگهاني بتواند ثمره دو سال و نيم گفت و گو را رها كند اين سوال پيش مي آيد كه چطور مي توان به آمريكا در توافقات بين المللي كه امضا كرده است، اعتماد كرد.

وي تصريح كرد آمريكا به حقوق و مقررات احترام نمي گذارد و به پيمان هايي كه امضا كرده است ارجي نمي نهد و متاسفانه اين روشي كه واشنگتن در پيش گرفته است اساسا مطلوبيت و ثمربخشي هر گفت و گويي را از بين مي برد.

ظريف در پاسخ به سوال كيودو مبني بر اينكه آيا ايران از توافق هسته اي خارج مي شود و آن را يك گزينه روي ميز مي داند؟ گفت: تهران به اين نكته توجه دارد كه منافع و مزاياي سياسي و اقتصادي كه براساس توافق از آن بهره مند مي شود بيش از هزينه هايش باشد.

وي گفت: ما بر اساس ارزيابي از منافع و امنيت ملي خود در اين باره تصميم گيري مي كنيم و فعلا هيچ اقدام و بحثي روي يك زمان بندي مشخص نداشته ايم.


ظريف درباره سوال اين خبرگزاري مربوط به «سامانه پولي و مالي مستقل اروپا براي نگهداشتن ايران در برجام» گفت هر كاري و تدبير جدي در اين خصوص بايد قبل از چهارم نوامبر( 14آبان) انجام و اتخاذ شود.

وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران افزود: كشورهاي فرانسه، آلمان و انگليس هم برجام را امضا كرده اند و تعهدات و پيشنهادهايي دارند اما جزييات فني وجود دارد كه بايد روي آن كار شود و متاسفانه آمريكا به شكل مبالغه آميزي به دنبال نفوذ غيرقانوني در اين فرايند است.


وزير خارجه ايران درباره تحريم نفتي كشورمان از ماه آينده از سوي آمريكا گفت كه ما در حال حاضر داريم نفت مي فروشيم و از اقتصاد خود حفاظت مي كنيم.

ظريف ابراز اطمينان كرد كه ايران مي تواند بر تحريم هايي كه آمريكا و متحدانش تحميل مي كنند فايق آيد و افزود بسياري از كشورها آمادگي خود را براي تجارت با ايران اعلام كرده و نشان داده اند.

كيودو از قول ظريف آورده است علاوه بر اين سه كشور اروپايي كه به توافق هسته اي اهميت زيادي مي دهند، ديگر كشورها شامل چين، روسيه و ژاپن هم آماده اجراي نقش خود هستند.