سايت خبري تحليلي انديشه ها : مجمع تشخيص، ايران را از ليست خاكستري خارج مي كند؟
دوشنبه، 1 بهمن 1397 - 14:57 کد خبر:90173
سايت خبري تحليلي انديشه ها: پيوستن ايران به كنوانسيون پالرمو در حالي اين روزها به عنوان لايحه‌اي سرنوشت‌ساز در دستور كار نهادهاي قانونگذاري و نظارتي كشورمان قرار گرفته كه از آن به عنوان يكي از راه‌هاي خروج ايران از ليست خاكستري ياد مي‌شود.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

مصباحي مقدم:اگر لازم شد براي پالرمو جلسه اضطراري تشكيل مي دهيم
مجمع تشخيص، ايران را از ليست خاكستري خارج مي كند؟

 

به گزارش خبرآنلاين؛ كنوانسيون سازمان ملل متحد براي مبارزه با جرائم سازمان‌يافته فراملي (پالرمو) در تاريخ 21 دسامبر سال 2001 در شهر پالرمو در ايتاليا به تصويب رسيد و در تاريخ 29 سپتامبر سال 2003، براي كشورهاي عضو سازمان ملل متحد لازم‌الاجرا شد و تاكنون 180 كشور آن را پذيرفته‌اند. اين كنوانسيون همان‌طور كه از نامش پيداست، گامي در جهت مبارزه با جرائم سازمان‌يافته فراملي  است، همچنين اين كنوانسيون نشان‌ مي‌دهد كه نياز به تقويت همكاري‌هاي بين‌المللي به منظور مقابله با اين مشكلات در بين كشورهاي عضو وجود دارد.

تعهداتي كه عضويت در كنوانسيون پالرمو ايجاد مي‌كند

كشورهايي كه كنوانسيون پالرمو را پذيرفته و آن را تصويب كرده‌اند، خود را متعهد به اجراي اقداماتي عليه جرائم سازمان‌يافته فراملي كرده‌اند كه شامل موارد زير است:

1- جلوگيري از قاچاق انسان به‌ خصوص زنان و كودكان

2-  جلوگيري از قاچاق زميني، دريايي و هوايي مهاجران

3- جلوگيري از ساخت و قاچاق سلاح گرم و اجزاي آن

گفتني است در مقدمه متن اصلي كنوانسيون پالرمو آمده است كه كشورها براي قرار گرفتن در زيرمجموعه يكي از اين پروتكل‌ها، بايد در مجموعه اين كنوانسيون عضو شوند. در متن اين كنوانسيون موارد متعددي از مفاسد مالي كه جنبه فراملي نيز دارند، مورد تاكيد قرار گرفته كه يكي از مهم‌ترين موارد آن مبارزه با پولشويي است.

كشورهايي كه عضو كنوانسيون پالرمو نشده‌اند

در كنار 180 كشوري كه تاكنون عضويت در كنوانسيون پالرمو را پذيرفته‌اند، كشورهاي بوتان، كنگو، پالائو، گينه‌نو، جزاير سليمان، سومالي، سودان جنوبي و جمهوري اسلامي ايران به اين كنوانسيون نپيوسته‌اند.

روند پيوستن ايران به كنوانسيون پالرمو

لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به كنوانسيون سازمان ملل متحد براي مبارزه با جرائم سازمان‌يافته فراملي در نوزدهم آذر سال 1392 از سوي دولت تقديم مجلس نهم شد، اما به واسطه نگراني‌هايي كه در پيوستن ايران به اين كنوانسيون وجود داشت، بررسي آن به دليل ارزيابي‌هاي دقيق كارشناسي و ابعاد حقوقي، مسكوت گذاشته شد؛ البته اين لايحه براي دومين بار نيز در تاريخ سيزدهم تير سال 1395 و در دوره مجلس دهم از سوي دولت تقديم مجلس شد.

سرانجام نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني 4 بهمن 96 پس از كش و قوس‌هاي فراوان و در شرايطي كه برخي نمايندگان اعتراضات جنجالي نسبت به پيوستن ايران به كنوانسيون پالرمو را داشتند، اين لايحه دولت و پيوستن ايران به اين كنوانسيون را تصويب كردند.

ماجراي پيوستن ايران به كنوانسيون «پالرمو» به همين جا ختم نشد، زيرا بعد از تصويب و با وجود درنظر گرفتن حق تحفظ هايي مطابق با رويكردهاي منطقه‌اي و بين‌المللي جمهوري اسلامي، لايحه با ايراداتي مواجه و به مجلس بازگردانده شد.

به عبارتي اين لايحه بعد از تصويب با ايرادت مجمع تشخيص مصلحت در زمينه مطابقت با سياست‌هاي كلي نظام روبرو شد بنابراين به مجلس ارجاع و در نهايت به دليل اصرار نمايندگان بر راي خود به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارسال شد.

آخرين وضعيت لايحه پالرمو

كش وقوس‌ها درباره بررسي و تصويب لايجه پيوستن ايران به كنوانسيون پالرمو در شرايطي همچنان ادامه دارد كه طبق اعلام مسئولان 20 بهمن سال جاري پايان مهلت تعيين شده از سوي FATF براي ايران در زمينه تعيين تكليف لوايح چهارقلو است.

طبق زمان مشخص شده ايران تا نيمه دوم بهمن فرصت دارد كه نه تنها مراحل قانونگذاري لوايح چهارگانه را تكميل بلكه آيين نامه اجرايي آن را نيز تدوين و براي اجرا به دستگاه هاي مربوطه ابلاغ كند، موضوعي كه به دليل كوتاهي فرصت، نگراني هايي درباره تحقق آن وجود دارد.

كوتاهي زمان براي تعيين تكليف لوايح چهارقلو موضوعي است كه درباره آن هشدارهاي جدي داده مي شود به اين معني كه گفته مي شود چنانچه به تصويب نرسد ايران از گروه "تعامل با ريسك بالا" به  گروه "مستحق عمل متقابل" سقوط مي كند.

غلامرضا مصباحي مقدم عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره آخرين وضعيت بررسي لايحه پالرمو در مجمع تشخيص به خبرآنلاين گفت: هم اكنون اين لايحه در دستور كار مجمع قرار دارد اما درباره اينكه چه زماني به نتيجه برسد نمي شود پيش بيني كرد.

وي درباره اينكه به دليل محدود بودن زمان تعيين شده از سوي FATF تا 20 بهمن آيا مجمع جلسه ويژه اي براي تعيين تكليف پالرمو برگزار خواهد كرد؟ ادامه داد: در صورت لزوم مجمع جلسه اضطراري برگزار مي كند.