سايت خبري تحليلي انديشه ها : ظريف چرا به هند رفت؟
سه شنبه، 24 اردیبهشت 1398 - 13:09 کد خبر:91578
سايت خبري تحليلي انديشه ها: وزير امور خارجه كشورمان پس از سفر به تركمنستان به هند رفت و در ميان خبرنگاران اهداف سفر خود را برشمرد.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


ظريف چرا به هند رفت؟

 

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين به نقل از ديپلماسي عمومي وزارت خارجه،  محمدجواد ظريف وزير امور خارجه با بيان اينكه تهران در حوزه هاي مختلف با دهلي نو ارتباطات بسيار گسترده اي دارد، تاكيد كرد: ايران همواره با شركاي هندي خود مشورت مي كند.

ظريف روز يكشنبه به منظور ديدار با مقام هاي جمهوري تركمنستان در صدر يك هيات بلند پايه سياسي - اقتصادي عازم عشق آباد پايتخت اين كشور شد.

وزير امور خارجه در ديدار با مقام هاي ارشد تركمنستان راه هاي گسترش روابط دو جانبه از جمله در زمينه هاي سياسي، تجاري، حمل و نقل، انرژي، گمركي و همچنين تحولات منطقه اي و جهاني را مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار داد.

وي دوشنبه شب راهي دهلي نو شد تا با مقام هاي هندي درخصوص مسائل فيمابين تبادل نظر كند.
ظريف در بدو ورود به هندوستان در جمع خبرنگاران درباره سفر به تركمنستان گفت: سفر بسيار خوبي را به تركمنستان داشتم و در اين سفر در مورد همكاري هاي دو جانبه و چندجانبه صحبت هاي خوبي شد.
وزير امور خارجه كشورمان همچنين درباره اهداف سفر خود به هندوستان نيز افزود: دهلي نو يكي از شركاي نزديك ايران است و ما با هندوستان در حوزه هاي مختلف ارتباطات بسيار گسترده اي داريم.
او در ادامه به ارتباطات اقتصادي گسترده ايران با هندوستان اشاره كرد و گفت: سيستم مالي ويژه اي بين ما و دهلي نو از قبل طراحي شده كه اين سيستم براي همكاري هاي دو جانبه استفاده مي شده و مي شود.
ظريف ادامه داد: همچنين هندوستان از بزرگترين مشتريان نفت خام جمهوري اسلامي ايران است.

وي به حوزه هاي ديگر ارتباطي دو كشور اشاره كرد و گفت: رابطه ما با هندوستان در حوزه هاي ديگر از جمله فرهنگي، سياسي و همكاري هاي منطقه اي است به طوريكه همكاري ما با اين كشور در افغانستان بسيار روابط گسترده اي است.

ظريف تاكيد كرد: لذا ما همواره مشورت هايي را با شركاي هندي خود در زمينه هاي مختلف داريم كه من در اين سفر اين مشورت ها را هم دنبال خواهم كرد.
وزير امور خارجه كشورمان امروز (سه شنبه) با «سوشما سواراج» همتاي هندي خود ديدار و در خصوص مسائل مختلف گفت وگو خواهد كرد.