سايت خبري تحليلي انديشه ها : كمال‌وندي: به شوراي امنيت برويم ممكن است از برجام خارج شويم
سه شنبه، 24 اردیبهشت 1398 - 13:10 کد خبر:91579
سايت خبري تحليلي انديشه ها: سخنگوي سازمان انرژي اتمي گفت كه اگر اتحاديه اروپا موضوع هسته‌اي ايران را به شوراي امنيت ببرد، برجام از بين خواهد رفت و هر واكنشي از سوي تهران محتمل است از جمله خروج از اين توافق.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


كمال‌وندي: به شوراي امنيت برويم ممكن است از برجام خارج شويم

 

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، «بهروز كمال‌وندي» سخنگوي سازمان انرژي اتمي ايران در گفت‌وگو با شبكه پرس‌ تي‌وي گفت: اگر اتحاديه اروپا، موضوع هسته‌اي ايران را به شوراي امنيت ببرد، در واقع اين معاهده از بين خواهد رفت و فكر نمي‌كنم كه ديگر اين معاهده پا برجا بماند.

ديگر نمي‌توانيم منتظر بمانيم

سخنگوي سازمان انرژي اتمي در خصوص اظهارات حسن روحاني رئيس جمهور ايران مبني بر كاهش تعهدات ايران در برجام گفت: ما در طي يك بازه زماني ۶۰ روزه، برخي از تعهدات خود در برجام را به حالت تعليق درآورديم و اين فرصت را به كشورهاي اروپايي داديم تا به تعهدات خود برگردند. در واقع، از اين طريق سعي كرديم تا علاوه بر رفع تحريم‌ها، به ثمرات برجام كه تاكنون محقق نشده بود، دست يابيم. 

وي در خصوص اقدام اتحاديه اروپا مبني بر رد مهلت ۶۰ روزه ايران عنوان كرد: ايران حداقل يك سال صبر كرد تا ببيند كه كشورهاي اروپايي چه واكنشي را در قبال خروج آمريكا از برجام در دستور كار قرار مي‌دهند. آن‌ها در اين مدت، وعده‌هاي زيادي دادند اما در عمل و در خصوص مواردي همچون سازوكار مالي SPV و يا اينستكس عزم جدي از طرف اروپايي‌ها مشاهده نشد. آنچه كه ما به دنبال آن هستيم، چيزي جز برداشته شدن تحريم‌ها نيست و متاسفانه در طي اين مدت، اقدامي جدي از سوي غربي‌ها در اين زمينه صورت نپذيرفت. 

كمال‌وندي ادامه داد: از اين رو، فكر مي‌كنيم كه اكنون زمان آن رسيده تا اروپايي‌ها اقدامي انجام داده تا نشان دهند كه خواهان تغيير اين وضعيت هستند و اين پنجره‌اي است كه در برابر اروپايي‌ها قرار گرفته و نبايد آن را يك ضرب الاجل تعبير كرد. ما به طور داوطلبانه به تعهدات خود در برجام پايبند بوديم، اما آنها به تعهدات خود عمل نكردند. درواقع، ما براي مدت زمان ۶۰ روز اقداماتي را كه كشورهايي اروپايي در اين زمينه انجام خواهند داد، مورد ارزيابي قرار خواهيم داد و در آن زمان تصميم خواهيم گرفت كه آيا به پايبندي داوطلبانه خود به برخي از تعهدات ادامه دهيم يا خير.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي اقدامات اروپايي‌ها براي حفظ برجام از قبيل راه اندازي اينستكس و يا SPV را ناكافي و فاقد كارايي خواند و افزود: ما بايد بين توانايي و تمايل اروپايي‌ها، تمايز قائل شويم. فكر مي‌كنم كه آن‌ها تمايل دارند تا كارهايي را انجام دهند، اما قادر به انجام آن نيستند. از اين جهت، زمان بيشتري به آن‌ها داديم تا مشخص شود كه آيا مي‌توانند راهي را براي حل اين مسئله پيدا كنند يا خير.

معاون صالحي اضافه كرد: در واقع، بيش از يك سال است كه منتظريم اقدامي جدي را از سوي اروپايي‌ها به منظور باز كردن راه‌هايي پيش روي تجارت ايران در زمينه‌هايي همچون فروش نفت، خريد و فروش كالا و روابط بانكي ببينيم. سازوكارهاي اينستكس و SPV نشان دادند كه اروپايي‌ها با توجه به توان‌شان كارهايي را انجام دادند و به همين دليل نيز ما اين مكانيسم‌ها را پذيرفتيم تا ببينيم كه آيا مي‌توانند راهي را براي تجارت عادي بين ايران و ديگر كشورها باز كند يا خير. اما حداقل تا به امروز اين دو سازوكار عملي نشدند و ديگر نمي‌توانيم منتظر بمانيم.

اروپايي‌ها قبل از دير شدن دست به كار شوند

وي تصريح كرد: اگر اروپايي‌ها مي‌خواهند كاري انجام دهند، بهتر است قبل از دير شدن، دست به كار شوند. 
بهروز كمالوندي گفت: اگر اتحاديه اروپا، اين مسئله را به شوراي امنيت ببرد، در واقع اين معاهده از بين خواهد رفت و فكر نمي‌كنم كه ديگر اين معاهده پا برجا بماند. جمهوري اسلامي ايران، قطعا اقدامات جدي و محكمي را براي احقاق حق ملت خود انجام خواهد داد و هر واكنشي محتمل است. اين واكنش ممكن است خروج از برجام و يا هر چيز ديگري باشد، بنابراين، اين مسئله بايد بين سران كشورهاي عضو حل شود. 

كمال‌وندي در پاسخ به اين سؤال كه چه زماني طول خواهد كشيد كه ايران به ميزان غني سازي خود در زمان قبل از برجام برسد؟ گفت: دكتر صالحي چند روز پيش اعلام كرد كه بيشتر از چهار روز طول نخواهد كشيد تا بتوانيم ميزان غني‌سازي اورانيوم خود را از ۳.۶۷ درصد تعيين شده در برجام به ۲۰ درصد يا هر ميزان كه مد نظر داريم، برسانيم. اگر بعد از اين ۶۰ روز، اروپايي‌ها گام‌هايي را براي برداشته شدن تحريم‌ها برندارند، ما ميزان غني سازي را به بالاتر از ۳.۶۷ درصد خواهيم رساند و درباره آينده رآكتور آب سنگين خنداب نيز تصميم خواهيم گرفت و ممكن است مدرن‌سازي را در دستور كار قرار دهيم.

وي ادامه داد: همه اين‌ها به اروپايي‌ها بستگي دارد و بايد منتظر بمانيم كه نقش خود را در اين زمينه چگونه ايفا خواهند كرد.

طولي نخواهد كشيد كه جبهه‌اي متحد عليه آمريكا در جهان شكل خواهد گرفت
معاون رئيس سازمان انرژي اتمي در توضيح چرايي اقدام آمريكا مبني بر وضع تحريم‌هاي جديد بر فلزات ايران از قبيل آهن، آلومينيوم و مس پس از اعلام تعليق برخي از تعهدات برجام توسط ايران گفت: ما بايد حداقل در اين مورد، آمريكا را از اروپا جدا كنيم. آمريكايي‌ها تمامي تلاش خود را براي اعمال فشار بيشتر بر ايران به كار بسته‌اند و به همين دليل است كه شاهد چنين اقداماتي از سوي آن‌ها هستيم. اما اين فشار بر مردم ايران وارد مي‌شود كه اقدامي غيرانساني محسوب مي‌شود در حقيقت، فردي را در بين مردم عادي و يا نخبگان جهان پيدا نخواهيد كرد كه سياست‌هاي آمريكايي را سياست‌هاي منطقي بداند. ما بين رويكردهاي آمريكا با رويكردهاي اروپا تفاوت قائليم و معتقديم كه خود اروپايي‌ها نيز با سياست‌هاي آمريكا موافق نيستند. 

وي ادامه داد: اروپايي‌ها بارها مواضع خودشان را نسبت به آمريكا پس از خروج اين كشور از معاهده برجام اعلام و عنوان كرده‌اند كه اين اقدامات آمريكا، سودي براي هيچ‌كس ندارد و اين اقتصاد و سياست جهاني هستند كه متضرر مي‌شوند و بر تمامي كشورهاي جهان تاثير مي‌گذارد. شاهديم كه نه تنها كشورهاي اروپايي، بلكه ديگر كشورهاي جهان نيز نگاه خودشان را نسبت به آمريكا تغيير داده‌اند و به اعتقاد من، طولي نخواهد كشيد كه جبهه‌اي متحد عليه آمريكا در جهان شكل خواهد گرفت.

كمال‌وندي با اشاره به همكاري نزديكي كه كشورهاي چين و روسيه با ايران در زمينه‌هاي مختلف در پيش گرفتند، عنوان كرد: چين و روسيه هر كدام به نوبه خود به تعهداتشان پايبند بودند. در خصوص كشور چين بايد بگويم كه آن ها تحت شديدترين فشارها از سوي آمريكا بودند كه علي رغم تمامي اين فشارها، حداكثر تلاش خود را براي پايبندي به تعهدات خود درباره مسائل مربوط به پروژه هسته‌اي به كار بستند. با اين حال، چيني‌ها بخشي از سيستم بانكي بين‌المللي هستند كه كار را براي آن ها براي تجارت با ايران سخت مي‌كند، اما با وجود تلاش چيني‌ها، راه‌هاي جايگزين ديگري همانند استفاده از ارز جايگزين همانند يوان مي‌تواند مفيد واقع شود. 

كشورهاي اروپايي منطقي‌تر از آمريكا هستند
وي در خصوص برخي انتقادها از تاخير يك ساله دولت در واكنش به اقدام ترامپ در خروج از معاهده برجام گفت: اگرچه ممكن است برخي از منتقدان بگويند كه اين اقدامات اندكي دير اتخاذ شده، اما حداقل اين موضوع را ثابت كرد كه ايران در اين زمينه به اندازه كافي صبوري به خرج داد تا اقدامي را كه مي‌توانست شرايط را بدتر كند و يا اين معاهده را از بين مي‌برد، انجام نداده باشد. مزيت اتخاذ چنين واكنشي در اين بازه از زمان اين است كه ما توانستيم نظر همه را در كشور در خصوص اين اقدام جلب كنيم و كسي نيست كه معتقد باشد چنين اقدامي نمي‌بايست صورت مي‌گرفت و اين يعني وحدت در كشور.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي در پاسخ به اين سؤال كه در صورت عدم موفقيت اروپا در متقاعد كردن ايران در اين بازه زماني دو ماهه، چه سرنوشتي در انتظار معاهده برجام خواهد بود؟ توضيح داد: ابتدا بايد به آينده اميدوار بود و معتقدم كه كشورهاي اروپايي منطقي‌تر از آمريكا هستند و اگرچه ممكن است از سوي آمريكا، فشارهايي به آن ها تحميل شود، اما آن‌ها با واقعيت‌ها زندگي مي‌كنند و مي‌دانند كه ما در منطقه‌اي هستيم كه بسيار بي‌ثبات است.

وي افزود: همانطور كه پيش‌تر نيز اشاره كردم، ما در گام بعدي برخي ديگر از تعهدات خود را تعليق مي‌كنيم اما اميدواريم كه اروپايي‌ها به راهكارهايي براي بهتر كردن شرايط براي ايران و همچنين برداشتن فشار تحريم‌ها دست يابند تا از اين طريق، تعادلي بين تعهدات و حقوق ايران ايجاد شود، چرا كه ايران علاوه بر تعهدات، از حقوقي نيز برخوردار است كه مي‌بايست محقق شوند.

حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران روز چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ماه سالجاري و در اولين سالگرد خروج آمريكا از برجام نامه‌هايي را به سران ۱+۴ (روسيه، آلمان، فرانسه، انگليس و چين) ارسال كرد كه اين نامه‌ها توسط سيد عباس عراقچي معاون سياسي وزير خارجه ايران به سفراي اين كشورها در تهران تحويل داده شد و نامه روحاني به پوتين را همان روز ظريف در سفرش به مسكو به لاوروف همتاي روس خود تحويل داد.

همچنين طي نامه ديگري كه همان روز توسط محمدجواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان براي خانم موگريني، نماينده عالي اتحاديه اروپايي در امور خارجي و سياست امنيتي ارسال شد جزئيات اقدامات ايران به اطلاع او به عنوان هماهنگ كننده كميسيون مشترك برجام رسيد.

علاوه بر اين نامه، شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران در بيانيه‌اي از توقف برخي تعهدات برجامي ايران خبر داد و در راستاي صيانت از امنيت و منافع ملي مردم ايران و در اعمال حقوق جمهوري اسلامي ايران مندرج در بندهاي ۲۶ و ۳۶ برجام، از ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ دستور توقف برخي اقدامات ايران در توافق برجام را صادر كرد.

براساس اين بيانيه اعلام شد كه جمهوري اسلامي ايران در مرحله فعلي ديگر خود را متعهد به رعايت محدويت‌هاي مربوط به نگهداري ذخاير اورانيوم غني شده و ذخاير آب سنگين نمي‌داند.

شوراي عالي امنيت ملي همچنين فرصتي ۶۰ روزه به طرف‌هاي باقيمانده در برجام داد كه به تعهدات مالي و بانكي خود پايبند باشند و اعلام كرد كه در صورتي اين تعهدات عملي نشود، ايران در گام دوم اين تصميم رعايت محدوديت‌هاي مربوط به سطح غني سازي اورانيوم و اقدامات مربوط به مدرن سازي رآكتور آب سنگين اراك را نيز متوقف خواهد كرد.