تلکس سايت خبري تحليلي انديشه ها: اشتباهي كه با كي‌روش كرديم و نبايد با ويلموتس تكرار شود
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 - 15:33     کد خبر: 91582

سايت خبري تحليلي انديشه ها: سرمربي اسبق تيم‌ ملي بلژيك حالا سرمربي يوزهاي ايراني است. اگر قرار باشد تجربه محور باشيم، اشتباهاتي در دوران كي‌روش رخ داد كه نبايد در عصر ويلموتس تكرار شود. دقيقا از چه تصميم‌هاي غلطي صحبت مي‌كنيم؟
سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

۸ اشتباهي كه با كي‌روش كرديم و نبايد با ويلموتس تكرار شود

 

مارك ويلموتس ديگر گزينه احتمالي تيم ملي ايران نيست. او ديگر به فدراسيون فوتبال ايران نزديك هم نيست، او به طور رسمي سرمربي بعدي تيم ملي است. اين را مهدي تاج اعلام كرده اما هنوز قرارداد او به شكل رسمي تنظيم نشده است. اين يعني فرصتي طلايي داريم براي مرور همه آن چه در اين سال ها رخ داده تا اين بار درگير مشكلات قديمي و تكراري نشويم. بايد دوره هشت ساله حضور كارلوس كي‌روش در ايران بررسي شود تا بدانيم دقيقا چه اشتباهاتي كرده‌ايم. حالا كه فرصت هست، بايد نگاهي بياندازيم به همه كاستي‌هايي كه در رفتار با سرمربي پرتغالي بود تا دوباره با مردي ديگر از اروپا به مشكل نخوريم. اما دقيقا از چه تصميم‌هاي غلطي صحبت مي‌كنيم؟

يك؛ سرمربي فوتبال، نه پادشاه بلژيك!

با اسكورت ويژه از CIP فرودگاه امام خميني به ديدار مارك ويلموتس رفته‌اند. به او اجازه ندادند به خبرنگاران و عكاسان نزديك شود و هنوز هيچ مصاحبه‌اي از او منتشر نشده است. او هنوز با فدراسيون فوتبال به توافق نهايي رسيده است؟ بسيار عالي، اما مهدي تاج او را سرمربي بعدي تيم ملي معرفي كرد. از فدراسيون انتظار داشتيم به عكاسان اجازه بدهد تا حداقل چند عكس خوب از او ثبت كنند. مدير روابط عمومي فدراسيون فوتبال در يك ديدار غيرحضوري و صرفا از طريق ارسال يك پيام صوتي به خبرنگاران و عكاسان اعلام كرده فدراسيون اصلا منتطر هيچكدام از اهالي رسانه نبوده است. حالا اين رفتار را مقايسه كنيد با روزي كه كارلوس كي‌روش راهي كلمبيا شد؛ جمع كثيري از خبرنگاران خيلي سريع با او صحبت كردند و در اين ميان حتي يكي از هواداران ايراني او در كلمبيا به ديدار او رفت. شايد اين رفتارها باعث افزايش نگراني و استرس مرد بلژيكي باشد، البته اگر واقعا براي فدراسيون فوتبال مهم باشد.

دو؛ فدراسيون فوتبال، نه وزارت ورزش

وقتي كارلوس كي‌روش به ايران آمد، به جاي حضور در فدراسيون فوتبال او را به وزارت ورزش دعوت كردند تا قرارداد نهايي‌اش را امضا كند. شايد همين باعث شد تا كارلوس كي‌روش بعدها احساس كند بيشتر از آن كه با فدراسيون فوتبال مواجه شود، بايد با وزارت ورزش تعامل كند. وقتي از ابتدا با او رفتار متفاوتي شده، نبايد انتظار داشت حالا كه هنوز دستمزد كي‌روش پرداخت نشده، او هم‌چنان از وزارت ورزش انتقاد نكند. آن هم در حالي كه او از نخستين روز حضورش در ايران، همواره با وزارت ورزش مواجه بوده است. اين اتفاق نبايد براي مارك ويلموتس تكرار شود. فدراسيون بايد به تنهايي مسئوليت همه برنامه‌هاي مرد بلژيكي را برعهده بگيرد.

سه؛ قراردادي با جزييات شفاف

شايد اين حداقل انتظاري باشد كه مي توان از فدراسيون فوتبال داشت. هنوز هم جزييات قرارداد كارلوس كي‌روش با تيم ملي ايران مشخص نيست. همين باعث شده تا بعضي منتقدان كي‌روش، از ابتدا به قرارداد او اعتراض داشته باشند. فدراسيون هميشه از شفاف‌سازي قرارداد كي‌روش امتناع كرد و همين باعث شد تا بهانه‌هاي زيادي براي حمله به او فراهم شود. اگر فدراسيون قرارداد منسجمي آماده كرده، بايد همه بندهاي آن را به شكل دقيقي توصيف كند؛ از آپشن‌ها و هدف تا تا بندهاي پاداشي و جريمه‌هاي احتمالي. او درباره چه مسائلي مي‌تواند بيانيه بدهد يا مصاحبه‌هايش دقيقا درباره چه موضوعاتي باشد اما مهم‌تر از تنظيم يك قرارداد حرفه‌اي، پاي‌بندي به آن و اجراي بي‌حرف و حديث آن است.

چهار؛ ليگ كجاي قرارداد اوست؟

از انتقادات مهمي كه به كارلوس كي‌روش وارد كردند، غيبت او در بازي‌هاي ليگ برتري بود. هم‌چنين فدراسيون هيچ تقويم مشخصي براي تعطيلي‌هاي او نداشت. همين باعث شد تا برنامه مشخصي براي غيبت‌هاي مرد پرتغالي وجود نداشته باشد. براي مردي مثل ويلموتس نبايد اين اشتباه تكرار شود. او بايد تقويم دقيقي شامل اردوها، تعطيلي‌ها، برنامه تماشاي مسابقات ليگ و حضور در كمپ تيم ملي داشته باشد. 

پنج؛ كادر فني و دستيارها

مارك ويلموتس با يك دستيار فرانسوي به تهران آمده است. او به عنوان دستيار اول مربي بلژيكي در تيم ملي حضور خواهد داشت. «اسپيونسي» سابقه حضور در المپيك مارسي را هم دارد. به جز اين مربي اهل كشور فرانسه كه همراه با سرمربي تيم ملي وارد ايران شده، يك وكيل هم اين مربي را همراهي كرده است. اما فدراسيون نبايد از ساير دستياران او غافل شود. مهدي تاج و همكارانش بايد هر چه زودتر وضعيت دستياران او را مشخص كنند. ضمن اين كه وضعيت كيفي مربيان همراه ويلموتس بايد بررسي شود و  ويلموتس هم بايد با مربيان ايراني به توافق برسد؛ تيم ملي به مربيان ايراني هم نياز دارد.

شش؛ اسپانسرها و حاميان مالي

يكي از انتقاداتي كه به كارلوس كي‌روش وارد مي‌شد، وضعيت مبهم اسپانسرهاي او بود. مرد پرتغالي نمي‌توانست با فدراسيون فوتبال به توافق دست پيدا كند و همين باعث شده بود تا كي‌روش شخصا مسئوليت بعضي از تصميم‌هاي مالي‌اش را برعهده بگيرد.چه خوب است كه اين اتفاق‌ها براي ويلموتس تكرار نشود. فدراسيون فوتبال بايد با او به توافق جامعي دست پيدا كند تا بعدها دوباره به مشكل نخورد. 

هفت؛ اردوها و بازي‌هاي دوستانه

كي‌روش هرگز برنامه فدراسيون فوتبال براي بازي‌هاي دوستانه را درك نكرد! فدراسيون هيچ تلاشي براي ميزباني از رقباي قدرتمند نمي‌كرد و در عين حال بي‌برنامه بودن آن‌ها باعث مي‌شد تا شرايط براي بازي‌هاي خارج از خانه هم فراهم نشود. بنابراين كي‌روش مجبور بود به هر بازي‌اي كه فدراسيون براي او تدارك ديده، قانع باشد. اما اين به معناي انتقادات او از مهدي تاج و ساير همكارانش نبود. مسئله بازي‌هاي دوستانه، همواره يكي از انتقادات بزرگ كي‌روش از فوتبال ايران بود. در عين حال او براي اردوها هم مشكلات زيادي داشت، اگر او كمپ تيم ملي را افتتاح نمي‌كرد، يوزها هنوز هم از داشتن يك مجموعه مجهز محروم بودند. اگر در آستانه جام ملت‌ها، قطري‌ها از كي‌روش و پسرانش ميزباني نمي‌كردند، شايد صعود به نيمه نهايي امارات غيرممكن بود. اين يعني فدراسيون بايد همه تلاشش را به كار بگيرد تا برنامه مشخصي براي مارك ويلموتس داشته باشد. آن‌ها بايد بهترين امكانات را براي مرد بلژيكي فراهم كنند و بازي‌هاي دوستانه خوبي را تدارك ببينند. او سرمربي تيم ملي بلژيك بوده و شايد برخلاف كي‌روش، به بازي با بوليوي، ترينيداد و توباگو، سيرالئون و توگو رضايت ندهد!

هشت؛ تعامل با مربيان داخلي

مارك ويلموتس بايد از كارلوس كي‌روش درباره اين مورد مشاوره بگيرد. به قول خود كي‌روش او تلاش زيادي مي‌كرد تا با سرمربي‌هاي ليگ برتري به تفاهم برسد اما بسياري از آن‌ها علاقه‌اي به تعامل با او نداشتند. اين مسئله بعدها اوج گرفت و بحران‌هاي زيادي را رقم زد. بحران‌هايي كه فدراسيون فوتبال فقط تماشاگر آن‌ها بود. اين بار مهدي تاج بايد با دقت به وضعيت ليگ برتر نگاه كند. هيچكس نبايد با ويلموتس درگير شود. مصاحبه‌هايي كه بي‌دليل بر عليه كي‌روش انجام مي‌گرفت، نبايد به ويلموتس تحميل شود و مسئوليت همه اين اتفاق‌ها برعهده فدراسيوني است كه بايد با مديريتي درست، همه چيز را به بهترين شكل ممكن كنترل كند.


برگشت به تلکس خبرها