تلکس سايت خبري تحليلي انديشه ها: اكرمي: رودربايستي را كنار بگذاريم و با هم گفت‌وگو كنيم
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 - 15:39     کد خبر: 91586

سايت خبري تحليلي انديشه ها: عضو جامعه روحانيت مبارز گفت: بعضي‌ها از اين همه تقابل خسته شده‌اند و دل نمي‌دهند، مدام مي‌پرسند كه گفت‌وگو چه فايده‌اي دارد؟ در عوض اين حرف، آقايان با يكديگر كنار بيايند و صحبت كنند. اگر رودربايسي را كنار بگذاريم و با هم صحبت كنيم، ميل به گفت‌وگو توسعه پيدا خواهد كرد.
سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

اكرمي: رودربايستي را كنار بگذاريم و با هم گفت‌وگو كنيم

 «گفت‌وگوي ملي»، پيشنهادي آرماني كه بعد از اعتراضات دي ماه ۹۶ مطرح شد و مورد استقبال بسياري از سياسيون دو جناح قرار گرفت اما آن روزها گذشت و چون كسي گامي براي عملياتي كردن آن برنداشت، كم كم مي رفت كه مثل ساير موضوعات موسمي به فراموشي سپرده شود اما اظهارات اخير محمدرضا باهنر موضوع «گفت‌وگوي ملي» را به مركز توجه رسانه ها تبديل كرد.

سيدرضا اكرمي، عضو جامعه روحانيت مبارز به خبرآنلاين گفت: گفت‌وگو براي هر چيزي خوب است. يكي از آن‌ موارد، مي تواند انتخابات باشد. انتخابات اسفندماه ۹۸ برگزار مي شود اما تا وقتي در مورد مسائل روزمره‌مان به هم‌ديگر اعتماد نداريم، چرا منتظر نتيجه‌اش در انتخابات هستيم؟ بايد از الان شروع به رفع اشكالات كنيم كه يكي از نتايجش دلگرمي مردم براي حضور در انتخابات خواهد بود. تا وقتي كه حاضر نباشيم با يكديگر گفت‌وگو كنيم، يقينا در انتخابات هم شركت فعال نخواهيم داشت.

مشروح گفت‌وگو را در ادامه بخوانيد:

به نظر شما بحث گفت‌وگوي ملي كه عارف و باهنر مطرح كردند تا چه اندازه موثر است؟
انسان به خصلت ناطق بودن آراسته است كه بايد در مورد مسائل زندگي با يكديگر گفت‌وگو داشته باشد. در اين گفت‌وگو بايد سه نكته را رعايت كرد. صداقت، اطلاعات و خيرخواهي؛ سياست هم از اين قائده مستثني نيست. صرف نشستن و حرف زدن، فايده‌اي ندارد. در اين حرف بايد اطلاعات، آگاهي و قصد خير داشته و با صراحت حرف بزنيم.

امروز، كشور درگير مسائل گراني، نظارت و همچنين مسائلي است كه به نام تحريم از خارج از كشور تهديد مي شود. در موضوع اخير، مذاكره با بيگانه يك مطلب است و مذاكره با چه كسي هم مطلبي ديگر است.

چرا انقدر به هم تهمت مي‌زنيم و توهين مي‌كنيم؟ اگر گراني در كشور هست، چه كسي عامل است؟ چرا براي بيگانه فرش قرمز پهن مي‌كنيم اما براي خودي هيچكاري نمي كنيم؟ چرا حاضر نيستيم براي رونق توليد از نقدينگي‌مان استفاده كنيم؟ چرا امكانات را از خودمان دريغ مي‌كنيم؟ چرا اعتماد در جامعه‌مان از بين رفته؟ براي مثال، شايعه مي‌شود كه مثلا پنجشنبه شب بنزين سهميه‌بندي مي‌شود، چرا مردم با بي‌توجهي به اطلاعيه‌ها، صف مي‌ايستند؟

بايد بنشينيم و راجع به عيب‌هايمان با صراحت صحبت كنيم و آن را كاهش دهيم.

اين گفت‌وگوها چه تاثيري مي تواند بر انتخابات بگذارد؟
گفت‌وگو براي هر چيزي خوب است. يكي از آن‌ موارد، مي تواند انتخابات باشد. انتخابات اسفندماه ۹۸ برگزار مي شود اما تا وقتي در مورد مسائل روزمره‌مان به هم‌ديگر اعتماد نداريم، چرا منتظر نتيجه انتخابات هستيم؟ بايد از الان شروع به رفع اشكالات كنيم كه يكي از نتايجش دلگرمي مردم براي حضور در انتخابات خواهد بود. تا وقتي كه حاضر نباشيم با يكديگر گفت‌وگو كنيم، يقينا در انتخابات هم شركت فعال نخواهيم داشت.

دامنه اين گفت‌وگوها وسيع‌تر خواهد شد يا نه، رغبتي به اين كار وجود ندارد؟
بعضي‌ها از اين همه تقابل خسته شده‌اند و دل نمي‌دهند، مدام مي‌پرسند كه گفت‌وگو چه فايده‌اي دارد؟ در عوض اين حرف، آقايان با يكديگر كنار بيايند و صحبت كنند. اگر رودربايستي را كنار بگذاريم و با هم صحبت كنيم، ميل به گفت‌وگو توسعه پيدا خواهد كرد.

نگاه تندروهاي دو جريان اصولگرا و اصلاح‌طلب  نسبت به اين قضيه چيست؟
متاسفانه آن چه در جامعه ديده مي‌شود، گسست اعتماد است. اين گسست هم از طرف مسئولان و هم از طرف ملت است. گسست به همراه خود خستگي مي‌آورد. در نتيجه فرصت براي تاثير تهديدات دشمن فراهم مي شود.

مي‌توان به اين گفت‌وگوها اميد داشت يا خير؟
نمي‌توان گفت كه منفي است اما به هر حال بايد جدي باشيم و به سمت رفع اشكالات برويم. به طور مثال، مسئله گراني كاغذ در روزنامه‌ها مطرح است. چرا مسئولان با هم گفت‌وگو نمي‌كنند كه ببينند مقصر كيست و راه حل چه مي‌تواند باشد؟ عيب خودمان را بايد خودمان برطرف كنيم.


برگشت به تلکس خبرها