تلکس سايت خبري تحليلي انديشه ها: بعيدي‌نژاد: ترامپ از پيامدهاي درگيري نظامي آگاه است
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 - 16:28     کد خبر: 91592

سايت خبري تحليلي انديشه ها: بعيدي‌نژاد: ترامپ مي‌داند درگيري نظامي، چه هزينه‌هايي براي آمريكا خواهد داشت.
سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

بعيدي‌نژاد: ترامپ از پيامدهاي درگيري نظامي آگاه است

 

به گزارش فارس،  «حميد بعيدي‌نژاد» سفير جمهوري اسلامي ايران در لندن در مصاحبه‌اي كه بخش اول آن شب گذشته  و مشروح آن امروز (چهارشنبه) پخش شد، تأكيد كرد كه ايران به دنبال درگيري نظامي و تنش در منطقه نيست، اما براي دفاع از خود كاملا آماده است.

وي در اين مصاحبه با شبكه «اسكاي نيوز»، در پاسخ به سؤالي درباره تحركات نظامي اخير آمريكا در منطقه، گفت: «فكر مي‌كنم بخشي از اين مربوط به تحركات نمايشي دولت ايالات متحده است. ارزيابي ما اين است كه آن‌ها، دستكم رئيس‌جمهور [دونالد] ترامپ خواهان درگيري نظامي با ايران نيست، چراكه او مي‌داند كه اين كار چه هزينه‌اي براي ايالات متحده و منطقه به بار مي‌آورد.»

بعيدي‌نژاد افزود: «و هرچند كه ما هرگونه تشديد تنش نظامي در منطقه را رد مي‌كنيم، اما به شما اطمينان مي‌دهم كه حكومت ايران و نيروهاي نظامي ايران براي هر رخدادي در منطقه كاملا آماده هستند. بنابراين آن‌ها نبايد تلاش كنند عزم ايران براي مقابله با تنش در منطقه را بيازمايند.»

سفير ايران در لندن در پاسخ به اين سؤال كه آيا واشنگتن براي درگيري نظامي با ايران آماده مي‌شود، گفت: «همانطور كه گفتم اين مي‌تواند بخشي از تحركات نمايشي باشد، اما در عين حال ما هم براي هر رخدادي آماده هستيم. و... به شما مي‌گويم كه مردم ايران هم از حكومت ايران براي آمادگي جهت هر سناريويي حمايت مي‌كنند.»

در ادامه مجري، به وقوع انفجار در بندر «فجيره» امارات و آسيب به چند نفت‌كش اشاره كرد و گفت آيا ايران ارتباطي با اين حادثه داشته يا نه. بعيدي‌نژاد گفت: «متأسفانه اين اولين بار نيست كه موارد مختلفي در منطقه به ايران نسبت داده شود، يا آنطور مي‌گويند به نايبان ايران. ما همواره چنين گمانه‌هايي را رد كرده‌ايم و ايران اولين كشوري است كه خواهان حفظ صلح و ثبات در آن منطقه است. ما كاملا از حساسيت شرايط مطلع هستيم و درباره اقداماتي كه ديروز انجام شد بسيار نگران و مشكوك هستيم.»

وي با بيان اينكه اين حادثه مشكوك است، ابراز اميدواري كرد كه هيأت حقيقت‌ياب بين‌المللي بتواند ماهيت واقعي اين حادثه را روشن كند. او درباره اينكه آيا نهايتا ايران به دست داشتن در اين حادثه متهم مي‌شود، گفت: «ايران همواره به صورت غيرمنصفانه به عنوان عامل چيزهاي بسياري در منطقه متهم شده است. ما كشوري هستيم كه براي حفظ صلح و ثبات در منطقه هزينه زيادي پرداخت كرده‌ايم.»

روز دوشنبه امارات عربي متحده اعلام كرد كه چند نفت‌كش در بندر فجيره هدف «اقدام خرابكارانه» قرار گرفته‌اند. ابوظبي اعلام كرده در حال تحقيق درباره اين حادثه است، اما همزمان رسانه‌هاي غربي با استناد به اظهارات مقام‌هاي ناشناس آمريكايي در حال اتهام‌زني به ايران در ارتباط با اين حادثه هستند.

در بخش ديگري از مصاحبه، مجري از بعيدي‌نژاد سؤال كرد كه آيا اين تصور آمريكا كه با فشار اقتصادي مي‌توان نظام ايران را كنار زده يا وادار به تسليم كرد، درست است يا نه. سفير ايران در لندن، گفت: «نه تمام ايالات متحده، اما در دستكم بخشي از حكومت ايالات متحده اين ساده‌انگاري و توهم وجود دارد كه مي‌توانند با فشار آوردن به ايران و حكومت ايران براي تغيير نظام تلاش كنند. اما ملت ايران در حال حاضر كاملا يكپارچه است، حتي برخي از عناصر و برخي از احزابي كه درباره رويكردي كه حكومت در پيش گرفته بود مقداري بدبين بودند، اكنون كاملا از حكومت دفاع مي‌كنند و عنوان مي‌كنند كه ايران بايد در برابر ايالات متحده مقاومت كند، چراكه ايران به تعهدات خود كاملا پايبند بوده و اكنون زمان آن است كه طرف‌هاي ديگر هم رفتار مسئولانه‌اي در منطقه داشته باشند و طرف‌هاي اصلي برجام هم تعهدات خود را انجام دهند.»

روز گذشته قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران اعلام كرد يك ايراني به جرم همكاري با سرويس‌هاي اطلاعاتي انگليس به تحمل ۱۰ سال حبس محكوم شده است. مجري اسكاي‌نيوز به نقل از وزير خارجه آمريكا محكوميت اين فرد و همچنين دوتابعيتي ديگري به نام «نازنين زاغري» را «ديپلماسي گروگان» توصيف كرد. بعيدي‌نژاد در پاسخ گفت: «هر روز هزاران ايراني دوتابعيتي، از جمله ايراني-انگليسي‌ها، به ايران سفر مي‌كنند و ما هرگز سياست ارعاب دوتابعيتي‌ها را در دستور كار نداشته‌ايم، چراكه آن‌ها هم ايراني‌هاي بسيار محترمي هستند... اما نبايد سوء تفاهم شود، اگر برخي از اين دوتابعيتي‌ها اقدامات غيرقانوني انجام دهند، بايد انتظار مجازات قانوني را هم داشته باشند. بنابراين اين رخدادي است كه ما داريم دنبال مي‌كنيم تا اطلاعات بيشتري از تهران دريافت كنيم، اما همانطور كه گفتم نبايد تصور شود كه ما سياستي براي تحت فشار قرار دادن دوتابعيتي‌ها داريم. ايران قطعا در شرايط بسيار حساسي است و اگر برخي از دوتابعيتي‌ها يا ايراني‌ها بخواهند با قانون مخالفت كنند و با سرويس‌هاي اطلاعاتي و مخفي ارتباطي داشته باشند و عليه كشور خود اقدام كنند، بايد انتظار برخورد قانوني را هم داشته باشند.»

در پايان اين مصاحبه، از بعيدي‌نژاد درباره روابط ايران و غرب پس از خروج آمريكا از توافق هسته‌اي با ايران سؤال شد. سفير ايران در لندن با اشاره به اينكه پس از برجام انتظار مي‌رفت روابط تجاري دو طرف افزايش يابد و قراردادهايي بزرگي هم امضا شد، گفت با اين حال با خروج آمريكا از توافق هسته‌اي، شركت‌هاي انگليسي براي خروج از بازار ايران تحت فشار شديد قرار گرفته و مجبور به قطع رابطه با ايران شدند. او تأكيد كرد كه ايران انتظار دارد انگليس، فرانسه و آلمان به عنوان طرف‌هاي اروپايي برجام، شرايط را براي همكاري عادي شركت‌هاي اروپايي با ايران فراهم كنند.

 

بعيدي نژاد همچنين در بخش اول اين مصاحبه با بيان اينكه ايران در ازاي پايبندي به تعهداتش ذيل برجام عوايدي به دست نياورده گفت: «آنها (اروپايي‌ها) بايد تكاپوي بيشتري نشان دهند و برخي مخاطرات را بپذيرند، چون انجام اين كارها ساده نيست.»

او اضافه كرد: «آنها بايد برخي مخاطرات را بپذيرند تا بتوانند توافق هسته‌اي را نجات دهند، وگرنه [توافق] نمي‌تواند طبق روال فعلي ادامه پيدا كند.»

بعيدي‌نژاد كه يكي از اعضاي تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي ايران بوده در بخش ديگري از اظهاراتش تصريح كرد  تهران به دنبال «گام‌هاي ملموس» از سوي اروپا است، نه وعده و وعيد.

او گفت: «ما به دنبال گام‌هاي بسيار ملموس هستيم... چون وعده‌ و وعيدهايي داده شده، اما مسئله اكنون اجراي واقعي توافق است.»

او درباره اقدام هفته گذشته شوراي عالي امنيت ملي ايران در كاهش برخي تعهدات برجامي هم اظهارنظر كرد.

بعيدي‌نژاد در اين خصوص گفت: «فكر كرديم وقت آن است كه تصميمي بگيريم، نه براي اينكه توافق هسته‌اي را تضعيف كنيم بلكه براي اينكه پيام مهمي به جامعه بين‌المللي بدهيم كه برجام با تهديد جدي مواجه شده است.»

شوراي عالي امنيت ملي ايران روز چهارشنبه (۱۸ ارديبهشت‌ماه) در بيانيه‌اي اعلام كرد قصد دارد «در راستاي صيانت از امنيت و منافع ملي مردم ايران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهاي ۲۶ و ۳۶ برجام» برخي اقدامات خود ذيل برجام را متوقف كند. 

جمهوري اسلامي در اين بيانيه كه در اولين سالگرد خروج آمريكا از توافق هسته‌اي صادر شده به كشورهاي باقي‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده براي اجراي تعهدات خود به ويژه در حوزه‌هاي بانكي و نفتي اقدام كنند. 

اين بيانيه همچنين هشدار مي‌دهد در صورتي كه كشورهاي گروه ۱+۴ در ضرب‌الاجل ياد شده به تعهداتشان عمل نكنند، ايران به صورت مرحله به مرحله تعهدات ديگري را متوقف خواهد كرد.

بعيدي‌نژاد در مصاحبه با اسكاي‌نيوز گفت: «اينكه طرف‌هاي مقابل بپندارند ايران بايد صبور باشد تا اوضاع رو به راه شود ديگر اعتبار ندارد و ما از اين مرحله عبور كرده‌ايم.»

او اضافه كرد: «در ايران بسياري از نهادها و سياستمداران معتقدند كه ما دير واكنش نشان داده‌ايم.» 


برگشت به تلکس خبرها