تلکس سايت خبري تحليلي انديشه ها: دو روي سكه مردي كه قرار است نفر اول فوتبال ملي ايران شود
پنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 - 15:05     کد خبر: 91593

سايت خبري تحليلي انديشه ها: سرمربي اسبق بلژيك هدايت تيم ملي ايران را برعهده گرفت.
سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

دو روي سكه مردي كه قرار است نفر اول فوتبال ملي ايران شود

 از همان روز كه كارلوس كي روش براي هميشه نيمكت تيم ملي ايران را ترك كرد،مشخص بود كه فوتبال ايران وارد مرحله بسيار حساسي شده است.مرحله اي براي انتخاب جانشين براي مربي كاريزماتيكي كه 8 سال روي نيمكت تيم ملي نشسته بود و تيمي را باب ميل خود ساخته بود.

فدراسيون فوتبال هم در نهايت پس از ماه ها تلاش براي يافتن جانشيني مطلوب و در اشل كي روش و پس از بازي با نام هاي بزرگي همچون زين الدين زيدان، خوزه مورينيو و يورگن كلينزمن، در نهايت مارك ويلموتس را به عنوان سرمربي جديد تيم ملي معرفي كرد. معرفي اي كه چندان آشكار و علني هم نبود و فقط چند ساعت پيش از ورود رسمي ويلموتس به تهران به طور رسمي از سوي فدراسيون فوتبال اعلام شد.

از همان زمان كه نام ويلموتس به عنوان يكي از گزينه هاي جدي جانشيني كي روش مطرح شد تا الان كه با اعلام رسمي فدراسيون او سرمربي تيم ملي است،گمانه زني ها و تحليل هاي بسياري در مورد او مطرح شد.عده اي او را مربي بي كارنامه و ضعيفي دانستند كه در ايران هم راه به جايي نخواهد برد و عده اي ديگر هم او را مربي پر انرژي و با انگيزه اي دانستند كه مي تواند تيم ملي را در راه جام جهاني 2022 به موفقيت برساند.

چهره واقعي ويلموتس اما كدام است؟ مربي اي كه هيچوقت نتوانسته نتايج خوبي بگيرد يا مربي اي كه مي تواند در ايران بجنگد و ناكامي هاي گذشته اش را جبران كند؟ پاسخ اين است كه هر دو.

ويلموتس كارنامه درخشاني به عنوان سرمربي ندارد. او كه از تجربه خوبي در تيم ملي بلژيك برخوردار بود، پس از سال ها بازي در تيم ملي كشورش و تجربه دستياري جرج ليكنز، هدايت اين تيم را در راه جام جهاني 2014 برعهده گرفت و با نسلي جوان از ستاره هاي آينده دار بلژيكي در يك چهارم نهايي اين جام مغلوب آرژانتين شد. در ادامه هم او در يورو 2016 باز در يك چهارم به همراه بلژيك مغلوب ولز شد و در نهايت از جام كنار رفت و ويلموتس هم اخراج شد. نسل طلايي فوتبال بلژيك كه زير نظر ويلموتس شكل گرفته بود و ستاره هايي نظير كورتوا،كمپاني،ادن هازارد،كوين دي بروينه،مروان فليني و روملو لوكاكو در آن حضور داشتند، در جام جهاني 2018 به اوج پختگي رسيد و توانست به عنوان سومي جام جهاني دست يابد.

اين سرمربي بلژيكي پس از تيم ملي كشورش در ساحل عاج هم نتايج خوبي نگرفت و نتوانست به همراه اين تيم به جام جهاني 2018 برسد. اين عملكرد ضعيف باعث شد تا او حدودا يك سال بدون تيم باقي بماند و در نهايت فدراسيون فوتبال ايران به سراغ او رفت و هدايت تيم ملي را به او سپرد.

مروري بر عملكرد اين مربي نشان مي دهد كه او طي ساليان اخير نتوانسته كارنامه قابل دفاعي از خود به جاي بگذارد و شايد علت بيش از يك سال بيكاري او نيز همين بوده است. اما چيزي كه انتخاب او را به عنوان سرمربي تيم ملي توجيه مي كند، چند عامل است كه شايد يكي از اصلي ترين آن ها، مشكل بزرگ فدراسيون در راه هزينه كردن براي انتخاب سرمربي جديد تيم ملي است. در حال حاضر ويلموتس به ازاي هر يك سال قرار است چيزي حدود 1.2 ميليون دلار حقوق بگيرد. رقمي كه از نظر ما البته زياد است اما با اين پول نمي شد مربي اي بزرگ تر و بهتر از ويلموتس را به ايران آورد. در شرايطي كه كشور با بحران هاي اقتصادي مواجه است و بيش از هر زمان ديگري به ارز احتياج دارد، قطعا سياست هاي حاكم اجازه نمي دهد كه بيش از اين رقم در ورزش هزينه شود. با ارزيابي اين شرايط مي بينيم كه انتخاب فردي مثل مارك ويلموتس چندان هم انتخاب بي حكمتي نبوده است.

ويلموتس مربي اي است كه با وجود اينكه رزومه پرباري ندارد اما نسبتا جوان است و قطعا انگيزه فراواني براي اثبات توانايي هاي خود در تيم ملي ايران دارد و مي خواهد يك بار ديگر حضور در جام جهاني را تجربه كند. او همچنين سال هاست كه فضاي فوتبال ملي را مي شناسد و تجربه هاي خوبي را در جام هاي جهاني مختلف و جام ملت هاي اروپا از سر گذرانده است و حالا مي تواند با بهره گيري از آن تجربيات و تركيب آن ها با نيروي جواني و برنامه هاي دقيقي كه به كمك دستيارانش تدوين مي كند، تيم ملي ايران را سه سال ديگر به قطر ببرد و پس از آن هم به فكر قهرماني در جام ملت هاي آسيا باشد.

ويلموتس اما يك نكته را نبايد فراموش كند و آن هم اين است كه براي كار كردن در ايران بايد چكمه هاي آهنين به پا كند. او در ابتدا بايد خيلي واقع گرايانه تفاوت هاي حاكم بر فضاي فوتبال ايران با بلژيك را درك كند و بداند كه اينجا خبري از اردوهاي تمريني منظم،بازي هاي دوستانه درجه يك،لباس هاي با كيفيت با برندهاي جهاني و حتي زمين تمرين استاندارد نيست و براي به دست آوردن هركدام از آن ها بايد تا سر حد جان جنگيد. كاري كه كارلوس كي روش به خوبي آن را انجام داد و شايد رمز بقاي هشت ساله او روي نيمكت تيم ملي هم همين جنگ و تلاش بي وقفه او بود. آپشني كه اگر ويلموتس آن را چاشني كارش نكند، قطعا خيلي زود خسته و دل زده خواهد شد و ايران را ترك خواهد كرد.


برگشت به تلکس خبرها