تلکس سايت خبري تحليلي انديشه ها: در جست‌وجوي فاطمه، از سلسبيل تا ...
پنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 - 15:07     کد خبر: 91595

سايت خبري تحليلي انديشه ها: فاطمه شريفي، دختر ۸ ساله افغانستاني صبح روز ۱۳ ارديبهشت از خانه خارج شده و تاكنون هيچ ردي از او پيدا نشده است.
سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

در جست‌وجوي فاطمه، از سلسبيل تا ...

 «سه‌بار از خانه بيرون رفته بود كه زود پيدايش كرديم؛ يك بار مي‌خواسته ببيند مترو چه‌جور جايي است، يك بار ديگر مي‌خواسته برود پارك بازي كند و بار سوم هم يك خيابان را اشتباهي رفته بود. اين‌بار اما هنوز پيدا نشده؛ ۱۳ روز گذشته است.» روايت كودكي ۸ ساله كه از ۱۳ ارديبهشت ساعت ۱۰ صبح گم شده است؛ بدون هيچ ردي. فاطمه شريفي دختر افغانستاني است كه صبح جمعه وقتي مادر و برادرش خواب بوده‌اند، از خانه خارج شده و ديگر برنگشته است.

پدرش راوي اين ماجراست؛ از اضطراب و نگراني بي‌خبري از دخترش تا تعلل در پيگيري‌ها. از روند پيگيري پليس گلايه دارد و مي‌گويد همه‌چيز خيلي كند پيش مي‌رود. پرونده دخترش حالا در آگاهي شاپور است و در حال پيگيري اما تا اين لحظه خبري از فاطمه نيست. «حدوداي ده صبح رفتم بيرون و بعد از ۱۵ دقيقه مادرش به من زنگ زد كه فاطمه نيست. در خانه ما هميشه قفل است؛ حتي آن روز كه بيرون رفتم هم در را قفل كرده بودم. مادرش گفت كليد را ازكيف من برداشته، در را باز كرده و رفته. حتي در را نبسته بود و كليد هم روي در بود.»

«همه‌جا را گشتيم، همه پارك‌ها را ديديم، متروها را چك كرديم، با تاكسي دربست همه خيابان‌ها را گشتيم ولي خبري از فاطمه نبود. زنگ زديم به پليس و همه مدارك و مشخصات ما را گرفتند و بعد از دو روز به دادسرا رفتيم و در نهايت پرونده ما الان در شاپور است. الان ۱۳ روز است كه از گم‌شدن فاطمه گذشته و هيچ‌خبري از او نداريم.» نگراني و گلايه پدر فاطمه از اين است كه پرونده دخترش به كندي طي مي‌شود و هر روز كه مي‌گذرد احتمال خطر برايش بيشتر است.

يك‌سال دير به مدرسه رفت

فاطمه ۸ ساله است؛ متولد اسفند ۸۹ اما كلاس اول است. «وقتي سه ساله بود، سه بار تشنج كرد و هر سه بار بستري شد. توان كنترل ادرارش را نداشت و حتي تا ۶ ماه قبل از رفتن به مدرسه هم برايش پوشك مي‌بستيم و بعد كه توانست ادرارش را كنترل كند، مدرسه ثبت نامش كرديم. به‌همين خاطر يك‌سال دير به مدرسه رفت.» فاطمه تنها فرزند اين خانواده نيست و يك برادر ۴ ساله به نام اميرعلي هم دارد؛ يك خانواده ۴ نفره افغانستاني كه هيچ دوست و فاميلي در ايران ندارند.

اينطور كه پدرش مي‌گويد فاطمه نه مشكلي از نظر درسي داشته و نه در خانه تنشي. «فاطمه بعد از تشنج هيچ مشكلي نداشت؛ تنها مشكل اين بود كه هر چيزي را كه فاطمه در مدرسه ياد مي‌گرفت با چيزهايي كه ما قبلا ياد گرفته بوديم متفاوت بود و فكر مي‌كرديم او اشتباه مي‌كند. بعد برايش معلم خصوصي گرفتيم و حل شد. مثلا فاطمه مي‌گفت «د» را ياد گرفته‌ام و ما مي‌گفتيم د؟ دال درست است. منظورم اين نيست كه مشكل درسي داشت‌ها، مشكل از ما بود كه يادگيري‌مان براي چندين سال پيش بود. مدرسه هم از او راضي بودند و نمره‌هايش هم خوب بود. در خانه هم هيچ مشكلي با هم نداشتيم؛ مگر مي‌شود آدم بچه‌اش را دوست نداشته باشد؟»

سابقه ۳ بار تنها بيرون رفتن از خانه

فاطمه پيش از اين، ۳ بار ديگر به دلايل مختلف از خانه بيرون رفته و هر بار بعد از چند ساعت پيدا شده است. اين‌بار اما ۱۳ روز مي‌گذرد و ردي از او نيست. «۳ بار از خانه بيرون رفت كه زود پيدايش كرديم. من هميشه خودم فاطمه را به مدرسه مي‌بردم و دنبالش مي‌رفتم و از آنجايي كه راحت نبودم بروم دم در مدرسه دنبالش (به‌خاطر اينكه همه مادرها كنار مدرسه جمع مي‌شدند و نمي‌خواستم مزاحمشان شوم) سر كوچه مي‌ايستادم تا بيايد و فاطمه هم ياد گرفته بود و هيچ مشكلي نداشتيم؛ اما يك روز اين مسير را به اشتباه برعكس رفته بود. فاطمه به يك سوپر ماركت رفته بود و تخم‌مرغ شانسي خريده بود و وقتي فروشنده فهميده بود پول ندارد و لباس مدرسه تنش است، حدس زده بود كه گم شده باشد. بنده خدا تخم‌مرغ شانسي و بيسكوييت را به او داده بود و به مدرسه رسانده بودش.

ليست بلندي از مكان‌هايي را به شريفي داده‌اند كه تماس بگيرد ببيند فاطمه آنجاست يا نه. دو بار هم به پزشكي قانوني رفته اما ردي از فاطمه پيدا نكرده است. نكته مهم و مبهم اما اين است كه همان روز و همان ساعتي كه فاطمه گم شده، مشخصات دختري به نام فاطمه شريفي در بيمارستان امام خميني ثبت شده كه ۲۴ ساعت بعد ترخيص شده و تشخيص پزشك اضطراب موقت بوده است 

يك بار ديگر هم در زمستان بود حول و حوش ساعت ۶ عصر كه من رفتم دنبال پسرم تا او را از مهدكودك بياورم و حواسم نبود در را هم قفل نكردم. انگار پشت سر من راه افتاده بود و گم شده بود. همسرم هم خانه نبود و وقتي برگشتم ديدم در خانه باز است. به پليس خبر داديم و بعد از ۳، ۴ ساعت مامورين مترو خبر دادند كه آنجاست. بار سوم هم ساعت ده شب بود كه در حضور ما يواشكي از خانه رفته بود بيرون و به پارك رفته بود؛ يكي دو ساعت بعد به ما زنگ زدند كه دخترت در كلانتري است و بعد فهميديم به پارك رفته بوده و يك پليس او را ديده و فاطمه به او گفته بوده گم شدم.

هر دفعه هم از او مي‌پرسيدم چرا تنها رفتي مي‌گفت مي‌خواستم مترو را ببينم يا بروم پارك بازي كنم. دخترم اصلا دروغ نمي‌گويد. هيچ دوستي هم ندارد؛ ما اينجا هيچ فاميلي نداريم و با كسي هم رفت‌وآمد نمي‌كنيم. همه فاميل‌هايمان به اروپا رفتند ولي ما نرفتيم، چون زبانمان با ايراني‌ها يكي‌ است.»

شماره موبايل حفظ نيست ولي آدرس خانه را بلد است

خانواده شريفي ده سال است كه از افغانستان به ايران آمده‌اند و جزو افغانستاني‌هايي هستند كه مجوز دارند. فاطمه و اميرعلي هم ايران متولد شده‌اند. پدر فاطمه كارگر بوده اما از پارسال تا الان به‌خاطر ديسك كمر خانه‌نشين شده است. «همسرم هم گاه‌گاهي براي نظافت منزل مي‌رفت و قبل از عيد هم شلوغ بود اما از بعد عيد ديگر نه براي من كار هست نه همسرم.» پدرش مي‌گويد فاطمه موبايل ندارد و هيچ شماره‌اي را هم حفظ نيست ولي آدرس خانه را خيلي دقيق حفظ است؛ چندين بار باهم مرور كرده‌ايم و هر بار كامل گفته است.

هم‌نام فاطمه در بيمارستان امام‌خميني

ليست بلندي از مكان‌هايي را به شريفي داده‌اند كه تماس بگيرد ببيند فاطمه آنجاست يا نه. دو بار هم به پزشكي قانوني رفته اما ردي از فاطمه پيدا نكرده است. نكته مهم و مبهم اما اين است كه همان روز و همان ساعتي كه فاطمه گم شده، مشخصات دختري به نام فاطمه شريفي در بيمارستان امام خميني ثبت شده كه ۲۴ ساعت بعد ترخيص شده و تشخيص پزشك اضطراب موقت بوده است. مشخصات اين دختر اما ناقص است و نام پدر مجهول است و سنش هم ۱۴ سال ذكر شده؛ اما برگه بيمه او و عكسش ضميمه پرونده شده كه شباهتي با فاطمه ندارد.»

بر اساس توضيحات مسئولان وزارت بهداشت و تأييد دانشگاه علوم پزشكي و مديريت بيمارستان امام خميني (ره) نيز، ۱۳ ارديبهشت ماه ساعت يازده شب چهار دختر از محل استاديوم آزادي كه علي‌الظاهر اعضاي تيم بسكتبال بوده‌اند توسط اورژانس شهر به اورژانس بيمارستان امام خميني منتقل مي‌شوند و يكي از مراجعين «فاطمه شريفي» با ۱۴ سال سن بوده كه چندين ساعت پس از درمان ترخيص مي‌شود. بر اساس اظهارات ذكر شده و اطلاعات موجود در پرونده پزشكي بيمار مرخص شده كه تفاوت سني دو فرد را نشان مي‌دهد، مشخص است كه ماجراي مرخص شدن بيماري به نام فاطمه شريفي از بيمارستان هيچ ارتباطي با دختر گمشده نداشته و تنها شباهت اسمي موجب جنجالي شدن اين ماجرا شده است.


برگشت به تلکس خبرها