تلکس سايت خبري تحليلي انديشه ها: وزير اسبق بازرگاني : نهادي را كه پاسخ‌گوي بازار باشد از بين برديم
پنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 - 15:11     کد خبر: 91598

سايت خبري تحليلي انديشه ها: وزير بازرگاني دولت دوم با ذكر اين نكته كه ما از ابتدا اشتباه كرديم كه وزارت بازرگاني را در وزارت صنايع و معادن ادغام كرديم، گفت: ما با ادغام وزارتخانه‌ها، گوشت قرباني درست كرديم و هر مسووليتي را به يك دستگاه داديم.
سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

وزير اسبق بازرگاني : نهادي را كه پاسخ‌گوي بازار باشد از بين برديم

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، لايحه تفكيك وزارت‌ صنعت، معدن و تجارت، از بازرگاني از موضوعاتي است كه مورد تاكيد دولت قرار گرفته و دولتمردان معتقدند كه وظايف سنگين وزارت صنعت، معدن و تجارت امكان نظارت كامل بر بازار را از اين وزارتخانه گرفته است و با ايجاد وزارت بازرگاني، ‌ وظايف مربوط به واردات و صادرات و تنظيم بازار در يك وزارتخانه متمركز مي شود؛ اين در حالي است كه  مخالفان مي‌گويند تفكيك وزارتخانه‌ها در شرايطي كه به دنبال كوچك‌سازي هستيم، اشتباه است، بنابراين بايد فقط بايد اشكالات را برطرف كرد.

اما حسن عابدي‌جعفري، وزير بازرگاني دولت دوم در گفت‌وگو با خبرگزاري خبرآنلاين در پاسخ به اين پرسش كه آيا تفكيك وزارت صنعت، معدن و تجارت و ايجاد وزارت بازرگاني به تنظيم بازار كمك مي‌كند؟ اظهار داشت: در حال حاضر مسوول پاسخ‌گويي به اتفاقاتي كه در بازار مي‌افتد، كيست؟ جايي كه بايد پاسخ‌گوي اين موضوع باشد، از بين رفته است و حالا سوال مي‌شود كه پاسخ‌گو داشته باشيم يا نداشته باشيم. معلوم است كه پاسخ مثبت است.

وي افزود: در قضاياي مربوط به كالاها، نه وزارت جهادكشاورزي آمادگي پاسخ‌گويي دارد، چون مي‌گويد من مسوول توليد هستم و درست هم مي‌گويد و نه وزارت صنعت، معدن و تجارت پاسخ‌گوي اين كار است، چون درگير حوزه صنعت و معدن هستند.

وزير بازرگاني دولت دوم عنوان كرد: ما بايد مثل بقيه وزارتخانه‌ها، يك وزارت بازرگاني داشته باشيم كه هم مردم و هم نمايندگان مجلس از آن بپرسند و هم دولت وزارتخانه را جواب‌گو بگذارد. شرايط كنوني مثل زماني مي‌ماند كه شما بگوييد براي آب يا بنزين، من هيچ مسوولي در كشور ندارم. چه كسي مشكلات آب را بايد پاسخ‌گو باشد؟

عابدي‌جعفري در پاسخ به اين پرسش كه آيا اين‌كه مشكل فعلي بازار را به نبود وزارت بازرگاني نسبت دهيم، درست است؟ تصريح كرد: ما بايد ابتدا وزارت بازرگاني را ايجاد كنيم تا به اين مشكل پاسخ دهد. وزارت بازرگاني مي‌تواند بخش توزيع و واردات و صادرات را سامان دهد. الان چه كسي مسوول ساماندهي اين كار است؟

وي متذكر شد: در چه زماني سراغ داشتيد كه حل مشكل كالاها در جلسه سران سه‌قوه مطرح شود. در حال حاضر به جاي وزارت بازرگاني، سران سه‌قوه بايد موضوع را حل و فصل كند. عقل حكم مي‌كند كه يك وزارتخانه اين كارها را حل و فصل كند.

وزير بازرگاني دولت دوم گفت: ما به‌هم‌ريختگي بازار را يك روز در بازار گوشت، يك روز پياز، يك روز مرغ و... ديده مي‌شود. ما بايد ساختار را عوض كنيم تا مشكل حل شود.

عابدي‌جعفري افزود: من به شدت از دولت و مجلس گلايه دارم كه چرا سريعا براي اين موضوع اقدام نمي‌كنند. من به شدت نگران هستم.

وي عنوان كرد: ما ابتدا هم اشتباه كرديم كه وزارت بازرگاني را در وزارت صنايع و معادن ادغام كرديم. ما با ادغام وزارتخانه بازرگاني در صنايع و معادن، گوشت قرباني درست كرديم و هر مسووليتي را به يك دستگاه داديم.


برگشت به تلکس خبرها