تلکس سايت خبري تحليلي انديشه ها: رفتاري كه براي صداوسيما گران تمام شد
پنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 - 15:18     کد خبر: 91602

سايت خبري تحليلي انديشه ها: به نظر مي‌رسد كه حضور گسترده بازيگران در مقام مجريان برنامه‌هاي مختلف تلويزيون براي مديران صداوسيما گران تمام شده است و حال در فكر پيدا كردن راهي براي محدود كردن حضور آن‌ها هستند.
سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

رفتاري كه براي صداوسيما گران تمام شد

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، حضور گسترده بازيگران در قامت مجري در برنامه‌هاي مختلف تلويزيون يكي از پرچالش‌ترين مسايل اين روزهاي صداوسيماست كه به نظر نمي‌رسد به اين زودي‌ها آتش آن سرد شود و روزي نيست كه شاهد اخباري درباره حواشي حضور اين سلبريتي‌ها در برنامه‌هاي مختلف تلويزيون نباشيم.

در تازه‌ترين نمونه هم دو بازيگري كه به تازگي اجراي برنامه‌اي را در شبكه پنج و سه سيما به عهده گرفته‌اند، از عبدالعلي علي‌عسگري رييس سازمان صداوسيما تذكر گرفتند. البته اين تذكر به درخواست اعضاي شوراي نظارت بر صداوسيما صورت گرفت و دليل آن هم آن‌طور كه سيداحسان قاضي‌زاده هاشمي يكي از اعضاي اين شورا بيان كرده، سبك زندگي اين بازيگران است. طبق اعلام هاشمي، ادامه حضور اين دو بازيگر در برنامه‌هاي تلويزيون، به شرط اصلاح سبك زندگي‌شان است.

اين‌گونه تذكرها ديگر به امري عادي و معمول براي مخاطبان تلويزيون بدل شده است و داستان چگونگي حضور بازيگران در برنامه‌هاي مختلف تلويزيون سر درازي دارد كه به مدت‌ها پيش باز مي‌گردد.

آغاز ورود بازيگران به عرصه اجرا

علاوه بر رامبد جوان و مهران مديري كه با دو برنامه «خندوانه» و «دورهمي» نه تنها در قالب مجري بلكه در جايگاه كارگردان و برنامه‌ساز پا به عرصه تلويزيون گذاشتند، حضور ساير بازيگران هم نتيجه تفكري در صداوسيما بود كه خواهان جذب مخاطبان بيشتر براي اين رسانه بود و چاره كار را هم در استفاده از چهره‌هايي مي‌دانست كه در بين مردم داراي جايگاه قابل قبول و محبوبيت بودند. اين اتفاق با حضور اسپانسرهاي مالي در برنامه‌هاي مختلف تلويزيون به دليل مشكلات مالي صداوسيما پررنگ‌تر هم شد و به يك باره بينندگان شاهد حضور گسترده بازيگران در شبكه‌هاي مختلف صداوسيما بودند كه هر كدام اجراي برنامه‌اي را برعهده داشتند.

از ميان بازيگراني كه اين روزها در قاب تلويزيون مشاهده مي‌شوند، پژمان بازغي و كامران تفتي زودتر پا به عرصه اجرا گذاشتند و به ترتيب از فروردين و مرداد سال ۹۶ با برنامه‌هاي «كودك شو» و «وقتشه» در شبكه نسيم به عنوان مجري حضور پيدا كردند. البته بازغي پيشتر اجراي برنامه «چند درجه» در شبكه نسيم را هم بر عهده داشت كه نتوانست مخاطبان گسترده‌اي را با خود همراه كند.

پس از مدتي بار ديگر تماشاگران تلويزيون شاهد حضور بازيگر ديگري چون اشكان خطيبي در عرصه اجرا بودند، او زمستان ۹۶ با فصل اول برنامه «پنج ستاره» روي آنتن رفت اما عمر مجري‌گري‌اش طولاني نبود و خيلي زود جاي خود را به حميد گودرزي، ديگر بازيگر سينما و تلويزيون داد كه از ۲۵ مرداد سال ۹۷ اجراي اين مسابقه را برعهده گرفت و به نظر مي‌رسد كه حضور مستمرش در جايگاه مجري «پنج ستاره» حاكي از رضايت سازندگان برنامه از او داشت.

البته اين برنامه هم حواشي بسياري داشت كه از آن جمله مي‌توان به انتقادها از شيوه اجراي گودرزي اشاره كرد كه پس از مدتي اصلاح شد يا حضور مهماناني كه شائبه نسبت فاميلي‌شان با عوامل پشت صحنه مطرح شده بود.

محمدرضا گلزار، برگ برنده شبكه سه؟

زمان زيادي نگذشت كه شبكه سه سيما برگ برنده خود را براي جذب مخاطبان رو كرد، بازيگري كه داراي محبوبيت قابل قبولي ميان مخاطبان و به خصوص جوانان بود؛ محمدرضا گلزار. ابتدا اخباري درباره حضور او در يك برنامه گفت‌وگو محور در شبكه نسيم پخش شد اما به يك‌باره گلزار از برنامه «برنده باش» در شبكه سه سر درآورد، برنامه‌ «برنده باش» كه تقليدي از نمونه خارجي مسابقه ميليونرشو بود، پس از اتمام بازي‌هاي جام‌جهاني پنجشنبه و جمعه شب روي آنتن شبكه سه سيما رفت.

«برنده باش» جنجالي‌ترين برنامه سلبريتي محور تلويزيون به حساب مي‌آيد كه عملكردش باعث شد تا سرنوشت ساير برنامه‌هايي از اين دست چون «پنج ستاره» هم در هاله‌اي از ابهام فرو برود، فارغ از حواشي كه به دليل مشكلات سوالات و اپليكيشن برنامه بارها توسط شركت‌كنندگان مطرح شد، اعتراض مراجع به سبك و سياق اين برنامه، باعث تعطيلش‌اش شد. آيت الله مكارم شيرازي و چند تن ديگر از مراجع تقليد، شيوه‌اي كه اين برنامه به شركت كنندگان پول به عنوان جايزه پرداخت مي‌كند را حرام دانستند و اين مسئله سرآغاز شكل‌گيري حواشي بسياري  شد. البته شوراي نظارت بر صداوسيما در تازه‌ترين اطلاعيه‌اي كه منتشر كرد دست سازمان را درباره تصميم‌گيري درباره «برنده باش» باز گذاشت و حال بايد ديد كه اين برنامه با چه تغييراتي بار ديگر به آنتن باز مي‌گردد.

خواننده‌اي كه نيامده، رفت!

با اين حال اين روند ادامه پيدا كرد و بازيگران ديگري چون اميرحسين رستمي در برنامه «شوتبال»، اميرعلي دانايي در برنامه «ستاره‌ساز» و دانيال عبادي «در برنامه هفت در سه» پا به عرصه اجرا گذاشتند و در تازه‌ترين نمونه هم نام يك خواننده به عنوان مجري به ميان آمد؛ بنيامين بهادري كه قرار بود به جاي «ماه عسل» با برنامه «ماه ماه» اجراي ويژه برنامه افطار شبكه سه را برعهده بگيرد، برنامه‌اي كه به دليل مخالفت معاون سيما روي آنتن نرفت و درست از همين نقطه بود كه حساسيت حضور سلبريتي‌ها در قامت مجري برنامه‌هاي مختلف تلويزيون بيشتر از گذشته شد.

حضور چهره‌هايي از حوزه سينما و موسيقي در عرصه اجرا با انتقادهايي هم از سوي مجريان پيشكسوت همراه شده و مي‌شود، در مورد مسئله بنيامين بهادري، محمود شهرياري كه سال‌هاست در تلويزيون ممنوع‌التصوير است، به انتقاد از انتخاب او براي اجراي يك برنامه تلويزيوني پرداخت.

چرا مديران سيما تجديد نظر كردند؟

با اين حال آنچه مشخص است، حضور سلبريتي‌ها و به طور ويژه بازيگران در آغاز آنچنان به مذاق مديران صداوسيما خوش آمد كه نه تنها ممانعتي براي حضورشان در سيما به عمل نياوردند، بلكه اين روند را تشويق و از حضور گسترده بازيگران در برنامه‌هاي مختلف تلويزيون استقبال كردند اما گويا هيچ وقت فكرش را هم نمي‌كردند كه اين اقدام چنين حواشي و جنجال‌هايي را برايشان به ارمغان آورد كه مجبور به تجديد نظر شده و تلاش كنند تا حد امكان از ادامه حضور بازيگران به شيوه گذشته در برنامه‌هاي تلويزيوني جلوگيري كرده و حضورشان را ضابطه‌مندتر كنند.

در واقع به نظر مي‌رسد كه هزينه حضور بازيگران به عنوان مجري در برنامه‌هاي مختلف تلويزيون براي مديران صداوسيما بسيار سنگين‌تر از تاثيري كه بر جذب مخاطبان دارند، بوده است و حال مديران به دنبال فكر چاره‌اي هستند تا با محدود كردن حضور بازيگران تا حدودي بار اعتراض‌ها را بر دوش خود سبك‌تر كنند. نخستين گام براي اين اقدام هم شرط فعاليت سلبريتي‌ها فقط در حوزه كاري خودشان است، قانوني كه حضور سلبريتي‌ها را در صداوسيما محدود مي‌كند و هدف از اجراي اين برنامه استفاده از بازيگران در حوزه كاري خودشان است و بايد ديد كه اين رويكرد هم نتيجه مثبت خواهد داشت يا بار ديگر مديران را درگير يك مسئله تازه مي‌كند.


برگشت به تلکس خبرها