تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
جمعه، 3 خرداد 1398 - 14:36   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   جنبش و‌بیداری عضویت در احزاب  
  آشنایی با حزب موتلفه اسلامی و عضویت در حزب
  معرفی سازمان عدالت و آزادی و فرم عضویت در سازمان
  فیلم آشنایی با سازمان عدالت و آزادی
 
   آخرین مطالب  
  دلالان چگونه ارزهای دولتی را بلعیدند؟
  «متری شیش‌ونیم» از پس «سامورایی در برلین» برنیامد
  راویان شبانه تهران/ چه خبر از شب‌هایی که پایتخت تا سحر بیدار است؟
  الله‌کرم: تاکیدرهبری بر جوان‌گرایی معطوف به همه مسئولان است نه دولت
  معیار شورای نگهبان، سلایق افراد نیست
  ملاک های جدید شورای نگهبان برای تائید صلاحیت چیست؟
  افزایش تنش در کاخ سفید/ پمپئو و بولتون رو در روی هم قرار گرفتند
  دلار در صرافی‌ها چقدر قیمت خورد؟/یورو ۱۵.۹۵۰ تومان شد
  «تگزاس» برگ برنده اکران ماه رمضان سینمای ایران
  برندگان اصلی جنگ تجاری آمریکا و چین چه کسانی هستند؟
  «نظام پارلمانی» منهای نظام حزبی؛ ایده‌ای خطرناک علیه «مردمی بودن» جمهوری اسلامی
  خداحافظی ساکنان گیشا با پل ۴۵ ساله، مدیریت شهری ریسک می‌کند؟
  مقایسه اختیارات و مسئولیت های رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور افغانستان
رهبر معظم انقلاب:
  ساختار قانون اساسی مشکلی ندارد؛ البته امکان کم و زیاد کردن آن وجود دارد

  روحانی پیشنهاد رفراندوم داد
  موسویان: ترامپ می‌تواند به میزمذاکره با ایران برگردد
  روستایی با «متری شیش و نیم» رکورد «فروشنده» را می‌شکند؟
  جنگ در این ۲۳ نقطه از ایران «جنایت جنگی» حساب می‌شود
  دلیل رفت و برگشت‌های متوالی نرخ ارز چیست؟
  استقبال افخمی از حذف پروانه ساخت و راهکار هاشمی برای شفاف‌سازی
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 90922صفحه نخست » آخرین اخبارسه شنبه، 21 اسفند 1397 - 11:24
حاکم نبودن نظام حزبی در کشور از نقاط ضعف است
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

احزاب

یک منتخب اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی حاکم نبودن نظام حزبی در کشور را از نقاط ضعف و خلاء عنوان کرد و گفت: اگرنظام حزبی در کشور حاکم بود، دولت و مجلس مکمل هم بودند.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، محمدرضا تابش شنبه شب در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه پیام رهبری به مجلس دهم قابل توجه بود اظهار کرد:مقام معظم رهبری هم در پیام تبریک به نکاتی اشاره کردند که بار مسئولیت ما بر دوش ما سنگین تر می کند و هم در پیام امروزشان به نکاتی مهم اشاره کرذند.

 

وی گفت: یکی از ضعف های مشهود در جمهوری اسلامی ایران ضعف ساختاری نهادها است ، هم قوه مقننه و هم قوه مجریه و هم قوه قضاییه از نظر ساختاری دچار مشکل هستند ، حدود 17 میلیون پرونده در قوه قضاییه شاهد این ضعف ساختاری است .

 

این منتخب مجلس دهم ادامه داد: حجم انبوه طرح‌های که ما در مجلس شورای اسلامی ارایه می دهیم شاهد این ضعف ساختاری است، ما می‌توانیم طرح‌های زیادی ارایه دهیم اما در کنار آن نظارت‌مان را نیز بیشتر کنیم، مثلا 15 نماینده می توانند یک موضوع را در قالب طرح مطرح کنند در حالیکه این طرح باید یک پیوست قوی داشته باشد ممکن است یک صفحه طرح ارایه دهیم ولی باید توجیه فنی اقتصادی و مالی آن نیز مشخص شود .

 

وی درپاسخ به این پرسش که آیا با اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی امکان نظارت بیشتر نیست گفت:آیین نامه صوری اصلاح شده است و مقداری نیز امور را تسریع کرده است ولی از نظر محتوایی به آن نپرداخته‌ایم و ما باید در صدر کارهایمان بهینه کردن ساختار مجلس را قرار دهیم.

 

وی با تاکید بر اینکه میثاق ما قانون اساسی است گفت: ما سوگند یاد کرده ایم و مقام معظم رهبری نیز به درستی به این سوگند اشاره کرده اند، وظایفی که یک نماینده دارد عمدتا در این سوگند مستتر است ، در پیام رهبری به مجلس دهم فرازهای بسیار قشنگی آمده است،ایشان نسبت به اعمال و افعال شخصی نمایندگان به ساده زیستی ،پاک دستی ،ترجیح منافع ملی برخواسته های شخصی و جناحی ،واکنش انقلابی به نقشه های بدخواهان و قدرت های استکباری ،منش جهادی در اندیشه و عمل و کاربرای خدا در خدمت به خلق خدا، نمایندگان را توصیه کردند.

 

تابش ادامه داد: ما می گوییم مجلس در راس امور است ، درراس امور بودن مجلس بستگی به رفتار ما دارد ،مقام معظم رهبری امروز توصیه بسیار زیبای در همین راستا به مجلس دهم داشتند و تاکید کردند که نمایندگان باید مجلس را با حکمت ،خردمندی و اخلاص در جایگاه راس اموری خویش بنشانند.

 

وی اضافه کرد: ماباید با رفتار،عملکرد و ذی طلبگی و صفات و اوصافی که رهبری به آن اشاره کردند مجلس را در جایگاه خودش بنشانیم .

 

این منتخب مجلس دهم همچنین بااشاره این بخش از سخنان رهبری که مجلس را سنگری،استوار مقابل قدرت های استکباری دانستند گفت:ما نمایندگان مردمی هستیم که از جانشان گذشته اند و مالشان رادر راه پیروزی انقلاب اسلامی داده اند ،ما نباید در مقابل ترفندهای قدرت های استکباری کوتاه بیایم ،ایستادگی همراه با منطق و عقلانیت داشته باشیم زیرا ما اهل مدارا هستیم.

 

وی با بیان اینکه مجلس باید جایگاه و پایگاه مردم باشد تصریح کرد:مهمترین مسلئه ای که باید در مجلس دهم به آن توجه کنیم این است که مجلس را در جایگاه راس اموری بودنش بنشانیم و به بحث اقتصاد مقاومتی نیز توجه کنیم.

 

تابش در مورد الزامات رسیدن به این اهداف گفت:مجلس خانه ملت است ،ما باید بررسی کنیم که در پیام رای مردم چه چیزی مستتر بوده است،پیام رای مردم آرامش، تغییر،حل معظلات و مشکلات معیشتی و اقتصادی ،احیای غرور ملی بود،ما چگونه می توانیم در حکومت اسلامی که شعارش تحقق عدالت بوده است شاهد این همه فقر ،تبعیض و بی عدالتی باشیم ،بیشترین وظیفه و مسئولیت دراین زمینه به عهده ما نمایندگان مردم است.

 

وی با اشاره به جمعیت حاشیه نشین، وجود مفاسد اجتماعی که از فقر و تبعیض نشات گرفته است و همچنین آمار معتادان در جامعه خاطرنشان کرد: در دوره نهم معاون وزیر کشور گزارشی به مجلس ارایه کردند و گفت ما این گزارش را شش ساعت و نیم خدمت رهبری ارایه کردیم و ایشان وقت گذاشتند و گفتند به نمایندگان مردم و دولت بگوید این مشکلات و معضلات را حل کنند.

 

تابش با بیان اینکه مجلس باید به گونه‌ای بستر کار را برای نمایندگان فراهم کند که با سلامت و صلابت کارشان را انجام دهند گفت: متاسفانه بسترهای کار هم در قوه مجریه و هم قوه مقننه به نحوی است که انسان‌ها را به سمت فساد سوق میدهد، چرا شورای نگهبان رد صلاحیت دارد؟ چرا شاهد مسایل و مواردی در قوه مجریه هستیم که در خور شان این مردم و جایگاهی که مسولان و دست اندرکاران دولتی و نمایندگان مجلس دارند نیست؟این مشکلات به این دلیل است که ساختارهای ما به گونه ای نیست که بتواند نظارت کند.

 

وی یادآور شد: بنده در مجلس ششم کارپرداز مالی و اداری بودم و آن وقتها خیلی های و هوی بود که مجلس خیلی خرج می کند، با اینکه ما مجلس را با بودجه 28 میلیارد تومان تحویل مجلس هفتم اصولگرا دادیم و ساختمان مجلس در بهارستان را تمام کرده بودیم و خانه های سازمانی برای نمایندگان ساختیم و امکانات دیگر نیز برای آنها فراهم کردیم.

 

این نماینده اصلاح طلب درمجلس نهم با بیان اینکه در حال حاضر بودجه مجلس 400میلیارد تومان است گفت:روزی گفتند ممکن است رهبری نیز به روی این موضوعات احساس دلگیری داشته باشند، من نیز استمزاجی کردم و ایشان فرمودند در حد عرف خودش هزینه شود ولی جلوی فساد و ناروایی را بگیرید.

 

وی ادامه داد:من همان موقع نیز گفتم یک نماینده مجلس که در طول چهارسال نمایندگی اش چهار سفر خارجی می رود خانمش نیز با وی برود ولی باید جلوی نماینده مجلس که می خواهد به یک شرکت،موسسه و گروهی و پیمانکاری وصل شود را بگیریم.

 

تابش نقطه شروع فساد در جامعه را ساختارهای معیوب و عدم نظارت بر کار دولتیان و مجلسیان دانست.

 

وی با بیان اینکه خلا و ضعف ما این است که نظام حزبی در کشور حاکم نیست گفت: اگرنظام حزبی در کشور حاکم بود، دولت و مجلس مکمل هم بودند و شعاری می دادند و آن را عملیاتی می کردند.

 

وی با بیان اینکه ما می توانیم نظام پارلمانی را دوسطحی کنیم گفت: در نظام پارلمانی دوسطحی بخشی از نمایندگان را توده مردم انتخاب می کنند و بخشی نیز همانند مجلس سنای قبلی باشد یا همین مجمع تشخیص مصلحت می تواند به مجلس بالاتر تبدیل شود که حق وتو قوانینی که توسط مجلس پایین تر وضع می کند را داشته باشد.

 

منتخب مردم اردکان در مجلس دهم تاکید کرد:اگربخواهیم مجلس را در جایگاه راس امورش بنشانیم باید قدرت نظارت مجلس را بیشتر کنیم، ریس جمهور قبلی و فعلی گفته‌اند که اسکله های غیر مجاز در کشور زیاد داریم ، ورود کالای قاچاق به کشور پدر اقتصاد این کشور را درآورده است ،مجلس در راس امور مجلسی است که بتواند با رانت ،فساد و تبعیض پارتی بازی مقابله کند.

 

وی در پاسخ به این سوال که چرا مجلس نمی تواند به این وظایف خودعمل کند گفت: ملاحظه کاری اجازه نمی دهد.

 

تابش در پاسخ به سوالی در مورد اینکه مجلس دهم چگونه باید در بحث جهت گیری های سیاسی ازنوع منفی آن برخورد کند گفت: مجلس دهم شاید پدیده بی نظیری در جمهوری اسلامی باشد زیرا همیشه اکثریت قوی بوده است و اقلیت ضعیف بوده است الان تقریبا کفه ترازو متعادل و متوازن است و ما برای همین موضوع طرحی را پیشنهاددادیم و گفتیم برمبنای این طرح اگررقابت در سطح ریس مجلس نیز اجتناب ناپذیر است که مردم نیز این توقع را دارند پس با هم رقابت در عین رفاقت کنند و ارکان هیات ریسه را با مدل تعاملی حل کنیم.

 

وی با اشاره به کمیته تعامل تشکیل شده بین فرکسیون امید و فراکسیون ولایت خاطرنشان کرد: تشکیل این کمیته کاملا دموکراتیک بود و بین جناح اصلاح طلب انتخابات انجام می شد بعد افرادی که از ما انتخاب شده بود و از افرادی که از طرف مقابل انتخاب میشد با تعامل دو ریس فراکسیون برای معرفی در صحن علنی انتخاب می شدند و متاسفانه دوستان فراکسیون ولایت قبول نکردند و اگرخدای ناکرده ضعفی پیش بیاید ما آن را متوجه آقایان می دانیم.

 

تابش اضافه کرد:ما برای ریاست مجلس ازیک ماه و نیم قبل پنج نفر را برای تفاهم کلی معرفی کردیم ولی آقایان جواب ندادند که تا چندروز قبل که آقای عارف به آقای لاریجانی زنگ زدند و سه نفر را معرفی کردند و آقای لاریجانی نیز افرادشان را معرفی کردند.

 

وی گفت:در صحن مجلس نیز گفتم که ما جای شریف امامی و خطیبی نشسته ایم ما می خواهیم این کشور را اداره کنیم و اگردر سطح کلان و بالا نتوانیم به تفاهم برسیم چطور می خواهیم این پیام آرامش و تغییر مردم را جواب دهیم،در مدلی که ما پیشنهاد دادیم اگرریس رای می آورد مجموعه هفت عضو در هیات ریسه رای می آوردند و نتیجه این بود که هر کسی برنده بود رییس می شد و با هفت عضو هیات ریسه در هیات ریسه حضور داشت و آن فردی که پایین می نشست با پنج عضو بود.

 

تابش خاطرنشان کرد:وقتی دوکفه برابر است تعامل وقتی حاصل میشود که به همان اندازه در قدرت سهیم شوند ،نمی شود چون ما 10 نفر کمتر داریم را کناربگذارند و اجازه ندهند در قدرت سهیم بشنود.

 

وی در مورد مقایسه نمایندگان فعلی با شریف امامی گفت: جایگاه ما الان جایگاه آنهاست تاریخ در مورد آنها قضاوت می کند و در مورد ما نیز باید با عملکرد خوب مان ،خوب قضاوت کند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
  بپذیریم که قانون اساسی به اصلاحات نیاز دارد
  چند «برگِ برنده» در دست لاریجانی برای حفظ کرسی ریاست مجلس دهم
  استقبال افخمی از حذف پروانه ساخت و راهکار هاشمی برای شفاف‌سازی
  دلیل رفت و برگشت‌های متوالی نرخ ارز چیست؟
  خداحافظی ساکنان گیشا با پل ۴۵ ساله، مدیریت شهری ریسک می‌کند؟
  «نظام پارلمانی» منهای نظام حزبی؛ ایده‌ای خطرناک علیه «مردمی بودن» جمهوری اسلامی
  برندگان اصلی جنگ تجاری آمریکا و چین چه کسانی هستند؟
  «تگزاس» برگ برنده اکران ماه رمضان سینمای ایران
  دلار در صرافی‌ها چقدر قیمت خورد؟/یورو ۱۵.۹۵۰ تومان شد
  افزایش تنش در کاخ سفید/ پمپئو و بولتون رو در روی هم قرار گرفتند
  معیار شورای نگهبان، سلایق افراد نیست
  ملاک های جدید شورای نگهبان برای تائید صلاحیت چیست؟
  الله‌کرم: تاکیدرهبری بر جوان‌گرایی معطوف به همه مسئولان است نه دولت
  راویان شبانه تهران/ چه خبر از شب‌هایی که پایتخت تا سحر بیدار است؟
  «متری شیش‌ونیم» از پس «سامورایی در برلین» برنیامد
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار